Gyógyszerinasként készült az érettségire és gyógyszerészként szerzett diplomát.
Szinte napra pontosan 130 évvel ezelőtt született Szilárd Béla, mezőberényi kötődésű kémikus, aki többek közt Madame Curie-vel is együtt dolgozott. A mezőberényi kémikus Párizsban, Londonban és Madridban tanulmányozta a radioaktív sugárzás biológiai hatásai, és talált fel jó néhány hasznos eszközt. Még a Becsületrend lovagja címet is kiérdemelte. Életrajzából kiderül, hogy Steiner Béla néven született Mezőberényben 1884. január 20-án, és csak később vált belőle Szilárd. A tudósnaptár szerint, mint gyógyszerészinas készült fel az érettségire, és a budapesti egyetemen is gyógyszerészként szerzett oklevelet (1904) és doktorátust (1905) – olvasható a beol.hu portálján.
Sokoldalúsága már ez idő tájt megmutatkozott, mindenekelőtt a különféle sugárzások fizikai, kémiai és biológiai hatásairól írt cikkeiben, továbbá 1905-ben megjelent kismonográfiájában, amely Magyarországon elsőként foglalkozott nagyobb terjedelemben a radioaktivitással. Ugyancsak egyik hazai úttörője volt az ásványvizek radioaktivitás-kutatásának.
Állami ösztöndíjjal 1907-ben Párizsba utazott, ahol a Curie-laboratórium munkatársa volt három évig, Madame Curie asszisztenseként dolgozott. Műszerkészítői sikerein felbuzdulva 1912-ben önálló műhelyt nyitott Laboratoire de produits Radioactifs néven, és itt állította elő eszközeit.