Mérgezett vizet ihattak tavaly hónapokon keresztül a gödöllői Szent István Egyetem hallgatói, dolgozói.
A jelenleg is folyó vizsgálat kimutatta, hogy az egyetem ivóvízhálózata az egészségügyi határértéket jelentősen meghaladó mértékben, ismeretlen ideig tartalmazott nitrátot és növényvédő szereket. Ezek a szerek egy fúrt kúton keresztül jutottak a hálózatba. Az eredetileg öntözővíz kinyerésének céljából fúrt kutat - a jogszabályokkal ellentétben - rákötötték a belső rendszerre, de a szennyezett víz bejuthatott a városi hálózatba is.
Kiderült, a víz atrazinnal szennyezett, amely az unióban már régebben betiltott gyomirtó, és elsősorban a kukorica gyomirtására használják. Az atrazin gyakorlatilag feminizálja a fejlődő szervezeteket, a hím egereknél például hermafroditaságot okoz.
Az atrazin az emberi szervezetbe jutva is súlyos fejlődési zavarokat okoz, fiúcsecsemőknél például hererákot, magzati ivarszerv-fejlődési rendellenességeket, míg a nőknél emlődaganatot okozhat.
Magyarország 2007. június 30-án vonta ki az atrazint a mezőgazdaságból.
Bár az ügyészségi és az egyetem belső vizsgálata még nem zárult le az ügyben, szakemberek szerint súlyos hibákat vétett, előírásokat szegett meg az egyetem, ezáltal több ezer ember egészségét veszélyeztette.
A campus vezetése a szennyezéssel kapcsolatban közölte, mivel folyamatban lévő ügyről van szó, az ügyészségi és a belső vizsgálat lezárultáig nem kívánnak nyilatkozni..