• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A gyermekek jövője a tét

Lapszemle Forrás: Dunántúli Napló

A helytelen életmód a gyermekeink jövőjét tragikusan befolyásolhatja.

A pécsi klinika vizsgálata azonban nemcsak szomorú képet fest, megszívlelendő tanácsokkal is szolgál. Minden szülő azt szeretné, ha gyermeke egészséges maradna. Dr. Molnár Dénes, a PTE Gyermekklinikájának igazgatója szerint viszont a jövő nemzedékének egy része a számítógép, tévé előtt ücsörög, fogy a chips, a csoki, a sósmogyoró és minden, amit nassolni lehet, szomjúság ellen pedig ott a cukros üdítő. S sok szülő ritkán gondol arra, hogy a gyerek jövője forog kockán, életminősége, sőt a várható életéveinek száma is.

Tény, hogy az elhízás számos betegség kiemelt kockázati tényezője, ráadásul a gyermekkori helyzet alapozza meg a felnőttkori szív- és érrendszeri betegségeket, a magas vérnyomást, a cukorbetegséget és a hajlamot egyéb betegségekre. Megváltozni, életvitelt váltani legfeljebb tíz éves korig lehet, merthogy addigra kialakulnak, rögződnek az életmódbeli, táplálkozási szokások, mozgási reflexek.

Ezért indult az a nemzetközi program, amely során óvodások, kisiskolások egészségi állapotának alakulását figyelik nyolc európai országban a szakemberek, s jelzik a szülőknek a tennivalókat. Másrészt időről időre tájékoztatók keretében igyekeznek minél szélesebb körben elmondani a kulcsüzenetet: több mozgással, sok zöldség és gyümölcs elfogyasztásával, cukros üdítők helyett víz-ivással, kevesebb TV-nézéssel, stresszel, nyugodt alvással kell készülni a felnőttkorra.

Ám dr. Molnár Dénes szerint nemcsak az elhízás okán érdemes elgondolkoznunk, hanem azon is, hogy a felmérésben részt vevő országok között arányaiban nálunk a legtöbb az éhes, alultáplált gyerek.

Az Idefics-program keretében a 2-10 éves korosztályban 16 515 gyermek vizsgálata történt meg Európa nyolc országában. Magyarországon a projektet a gyermekklinika igazgatója, dr. Molnár Dénes koordinálja. A program kezdetén, 2007-ben a megvizsgált hazai gyermekek 42 százaléka óvodás, a többi iskolás volt Az első vizsgálatokból kiderült, hogy az életkoruk előrehaladtával minden ötödikből lehet kövér felnőtt.