"Arról biztosított a GYEMSZI vezetője, hogy hamarosan rendezik a kórházak adósságának jelentős részét."
Még néhány hét türelmet kérünk a beszállítóktól és a vállalkozóktól; arról biztosított a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI) vezetője, hogy hamarosan rendezik a kórházak adósságának jelentős részét – nyilatkozta dr. Muth Lajos. A Tolna Megyei Balassa János Kórház főigazgató-főorvosa, aki hétfőn tárgyalt erről Budapesten dr. Török Krisztinával, a GYEMSZI főigazgatójával – írja a teol.hu portálja akuttá vált a helyzetük.
Egyre nagyobb nyomás nehezedik ránk, természetesen mi is azon vagyunk, hogy mielőbb rendezzük a számláinkat, de ehhez plusz forrás szükséges, önerőből képtelenek vagyunk erre – szögezte le dr. Muth Lajos.
Kis mértékben ugyan, de tovább nőtt az adósságunk az elmúlt időszakban – összegezte dr. Barcza Zsolt. A Bonyhádi Kórház és Rendelőintézet főigazgató-főorvosa hangsúlyozta, az éves összbevételük hét, nyolc százalékát jelentő adósságukat nem tudják önerőből kifizetni. Abban bízik, hogy ismét kapnak majd a szaktárcától plusz forrást, amelyből ellensúlyozhatják a hiányt. A betegellátásban, a bérfizetésben és a rezsiköltségek rendezésében nincs fennakadás, ezeket hónapról hónapra teljesítik. A 2010-ben befejezett kórház-rekonstrukciónak, átalakításnak köszönhetően mi plusz kapacitásokat vállalhattunk, vagyis olyan ellátási formákat, amelyekre külön forrást nyújt az OEP, ezek nélkül már nagyon nehéz helyzetben lennénk – fűzte hozzá a vezető.
Egyre rosszabb a helyzetünk, a bevételek nem fedezik a kiadásokat és a beszállítók is türelmetlenül várnak a pénzükre – állapította meg keserűen dr. Kerekes László. A dombóvári Szent Lukács Kórház főigazgatója elmondta, a gondjaikat tetőzi egy négy évvel ezelőtt indított kártérítési per mostani, szemszögükből nézve kedvezőtlen lezárulta, amelynek következtében – a kamatokkal együtt – közel 60 millió forintot kell kifizetnie a kórháznak. Ezzel együtt sajnos már kritikusnak nevezhető, több száz milliós adósságállománnyal rendelkeznek, s ha az év végéig nem kapnak plusz forrást félő, hogy az kezelhetetlenné válik – fogalmazott az intézmény vezetője, aki hozzátette azt is, hogy mintegy 50 millió forint kintlévőségük is van, amely ugyancsak nagy problémát jelent a likviditást tekintve.
Minden tőlünk telhetőt megtettünk és megteszünk annak érdekében, hogy racionalizáljuk a működésünket, de még így sem tudjuk lejjebb tornászni önerőből a korábban felhalmozott adósságainkat.