• nátha
    • Kevés bosszantóbb dolog van a náthánál

      Kevés bosszantóbb dolog van a náthánál

    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Polgármesteri nyílt levél: mikor működhet az egynapos sebészet Újbudán?

      Polgármesteri nyílt levél: mikor működhet az egynapos sebészet Újbudán?

    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

A kormány trükközik a kórházi adósságokkal

Lapszemle Forrás: Index - MTI

A kórházak egy része már az államtitkári bejelelentés óta (azaz több min két hónapja) semmit nem fizet a beszállítóknak. Az ÁEEK reagál.

Egészen lehetetlen helyzetről számoltak be forrásaink az állam és a beszállító cégek között a kórházi adósságokról szóló tárgyalásokról - írja az Index. Az állam, amely a legkisebb késésért is késedelmi kamatot fizettet a magánszemélyekkel és a vállalkozásokkal, most húzza az időt és alkudozni próbál, amikor neki kellene fizetnie.

Zombor Gábor egészségügyi államtitkár már február 23-án bejelentette, hogy az állam kifizeti a kórházak adósságait. A kormány eredetileg április elsejére ígérte a pénzügyek rendezését, amiből nem lett semmi. Az egyre türelmetlenebbé váló beszállítók sürgetésére csak két héttel ezelőtt született kormánydöntés az adósságkonszolidációról. A tárgyalások április végén indultak meg, Zombor Gábor pedig legutóbb a hét végére ígérte a 84 milliárdos kórházi adósság rendezéséről szóló tárgyalások végét. Az egyeztetések azonban még mindig nem zárultak le.

A kórházak egy része már az államtitkári bejelelentés óta (azaz több min két hónapja) semmit nem fizet a beszállítóknak. Csak az elmúlt két hétben több milliárd forinttal nőtt az adósságállomány, miután korábbi kimutatások szerint naponta 150 millióval emelkednek a tartozások.

A számok ismeretében meglepő, hogy Zombor Gábor mégis arról tájékoztatta a kormányt, hogy a 60 milliárdos keret elég lehet konszolidációhoz. Lázár János miniszter a heti kormányülés után tartott sajtótájékoztatóján az Index kérdésére legalábbis azt mondta, hogy az államtitkár erről tájékoztatta a kabinetet, amely közben épp az adósságcsapdában vergődő beszállítók végleges száműzését tervezi.

Lázár határidőket nem mondott, de szerinte megnyugtató a helyzet, a költségvetésben van pénz a tartozások kifizetésére, és uniós forrásokból további 100-150 milliárd forintot is előteremtenek majd arra, hogy az állami kórházak állami eszközparkot vásárolhassanak a privát szolgáltatások kiváltására. A teljes cikk az Indexen.

Valós tények a kórházi adósságkonszolidációról
Az Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK) a Kormány két hete megjelent, 1226/2015. (IV.20) határozata alapján megkezdett tárgyalásokat sikeresen befejezte a kórházi adósságkonszolidációban érintett legnagyobb beszállítókkal. A megállapodásokban rögzített összegek - több mint 20 milliárd forint összértékben - még május hónapban elutalásra kerülnek az érintett szolgáltatók számlájára. A konszolidációs folyamat kijelölt menetrendje szerint a továbbiakban közvetlenül az egészségügyi intézmények és beszállítóik közötti egyeztető tárgyalások zajlanak - adta hírül az MTI Országos Sajtószolgálatán keresztül az intézmény.

Az Index.hu mai írására reagálva: a tárgyalások átláthatóságát nem tudjuk értelmezni ott, ahol minden egyeztetés üzleti érdekek mentén történik. A megbeszélések folyamán felmerült késedelmi kamatok elengedése pedig a beszállítók társadalmi felelősségvállalását mutatja. Az Index.hu cikke az ÁEEK megkérdezése nélkül született.

Az Állami Egészségügyi Ellátó Központ konszolidációval foglalkozó vezetői és kommunikációs munkatársai ez ügyben is, és minden más, a Központunk tevékenységével összefüggő és a sajtó érdeklődését felkeltő kérdésben szívesen informálják valós tényekkel a szélesebb közvéleményt.