A 2008-as év első hónapjainak adatai szerint a pozícióromlás tovább folytatódik.
A cikk szerzői a gyógyszertári hálózat szemszögéből elvégzett elemzéseink alapján megállapították, hogy a deklarált egészségpolitikai célok csupán részben valósultak meg, és több ponton körvonalazódik a beavatkozás, illetve a korrekció igénye.
Az egészség- és a szakmapolitikának közös célja kell legyen a gyógyszer- és az ellátásbiztonság megőrzése, a szolgáltatások minőségének javítása és a rendszer költséghatékony működéséhez szükséges feltételek és szabályozók biztosítása. A gyógyszerészkamara az általa legkritikusabbnak tartott területeken időközben hivatalosan indítványozta a gyógyszer-gazdaságossági törvény módosítását. A 2008-as év első hónapjainak adatai szerint a pozícióromlás tovább folytatódik.
2007 elejétől 2008. április végéig 243 közforgalmú gyógyszertár kapott működési engedélyt, ez több mint 12 százalékos növekedés. A működő egységek számának növekedési üteme töretlen: az utolsó hónapban 38 engedélyt adtak ki. Tovább csökken az ágazat árréstömeg-bevétele is. A 2006-os 75 milliárd forint 2007-ben 69 milliárdra csökkent, és egyes becslések szerint 2008-ban akár további 3-4 milliárdos mérséklődés is várható. A korrekció igénye a gyógyszertárakban is megfogalmazódott: 2007 őszén felső vezetői döntés született arról, hogy mintegy hárommilliárd forintot biztosítanak a kieső árréstömeg egy részének visszapótlására.
A döntés végrehajtásáért felelős Egészségügyi és a Pénzügyminisztérium azonban több mint fél éven keresztül nem tudott megegyezni ennek technikájában. A hónapok óta tartó huzavona láttán logikus kérdésként adódik, hogy a gyógyszertárak működéséhez szükséges források biztosítására hivatott jelenlegi árrésrendszer alkalmas-e arra, hogy befogadja, illetve az egészség- és társadalompolitikai célokkal összhangban elégítse ki a rendszer működőképességének megőrzésével kapcsolatos igényeket, vagy ha nem, milyen változtatásokra lenne szükség.