A többség a betegtájékoztatót nem olvassa el, ha nem vényköteles készítményről van szó. Ha a doktor által felírt szert váltjuk ki, sokkal inkább átböngésszük az útmutatót.
A tévéreklám és a szomszéd javaslata a leginkább döntő abban, hogy milyen, vény nélkül kapható gyógyszert vagy vitamint választunk. Felmérések szerint a többség, aki megfázott, azonnal gyógyszerhez nyúl, de a betegtájékoztatót nem olvassa el, ha nem vényköteles készítményről van szó. Ha a doktor által felírt szert váltjuk ki, sokkal inkább átböngésszük az útmutatót. Gondolataikat sokszor a patikusok is próbálják megosztani a beteggel, ha vény nélküli gyógyszert visz. Néhányan zaklatásnak veszik a kérdezgetést.
— Általában kifaggatjuk a pácienst, hogy mit szed még, nincs-e gyomorfekélye vagy nem használ-e alvadásgátlót, mert akkor nem kaphat bármit - mondta Tóth Tihamérné békéscsabai patikus. - Minden szezonnak megvan a maga betegsége: most jön az allergiás időszak, augusztusban a has-menéses, ősszel az influenza. A gyógyszerárak lélektani határa általában ezer forint, efölött a betegek zöme nagyon meggondolja, megveszi-e a terméket.
A GFK kutatóintézet szerint a betegek 25—30 százaléka mielőtt orvoshoz megy, az interneten tájékozódik a betegségéről. Itt sok hasznos ismeretre tehetnek szert, de téves információkhoz is juthatnak. Az szintén a világhálón olvasható, hogy a pénzszámlálás csökkenti a fájdalmat.