• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A Semmelweis Egyetembe olvadhatnak a fővárosi kórházak?

Lapszemle Forrás: Népszava-Népszabadság

Akár lakat is kerülhet a négy, állami kézbe szánt intézményre.

Egyelőre négy országos hatáskörű intézmény kerülne állami kézbe a tizenkét fővárosi fenntartású kórházból - erősítette meg a főpolgármester. Tarlós István elmondta: a további nyolc fővárosi kórház sorsáról a későbbiekben döntenek, olvasható a Népszavában.

Nem cáfolta tehát egyértelműen azt a tervet, mely szerint mind a 12 egészségügyi intézményt állami fenntartásba adnák, azt azonban kiemelte: tárgyalnak a kormánnyal, de megállapodás még nincs.

Információk szerint elvi, de nem írásbeli egyezség már született az ügyben a múlt héten. Tegnap egyébként levették a fővárosi közgyűlés napirendjéről az önkormányzati fenntartású fővárosi egészségügyi és szociális intézmények szerkezetátalakítási koncepciójának kidolgozásáról szóló, Szentes Tamás főpolgármester-helyettes nevével fémjelzett előterjesztéseket.

Tarlós azt is kijelentette, addig nem tárgyalnak a budapesti egészségügyi integrációt célzó tervekről, „amíg meg nem állapodunk a kormány képviselőivel, végső soron Orbán Viktor miniszterelnökkel a kórházak finanszírozásáról."

Úgy tűnik, ezzel lekerült a napirendről a 12 budapesti tulajdonú kórház integrációja, holott a holdingosításhoz minden adat rendelkezésre áll, még az előző városvezetés idején elkészültek az előtanulmányok, és forrást is biztosítottak a folyamat megindításához.

Szentes ugyan ismételten megrendelte volna a stratégia kidolgozását, de legalább december végi indulási határidőben konkretizálta volna a fővárosi egészségügy jövőjét.

Tarlós közlése szerint első körben a Heim Pál Gyermekkórház, az egykori országos baleseti intézettel összevont Péterfy Sándor utcai Kórház, az Egyesített Szent István és Szent László Kórház, valamint a Központi Stomatológiai Intézet lenne állami finanszírozású intézmény.

Hogy milyen feltételekkel és állami garanciákkal, illetve mikor kerülhet sor az ügyletre, arról hallgatnak.

Mindennek ellenére az elképzelések között szerepel, hogy a négy fővárosi tulajdonú, ám országos hatáskörű és speciális ellátást nyújtó intézményt a Semmelweis Egyetem részeként üzemeltetné tovább a kormány, pontosabban az állami fenntartású egyetemi klinikákba olvadnának be.


A Népszabadság információi szerint elképzelhető, hogy lakat kerülne az állami kezelésbe adott kórházakra - erről számol be a lap a Bezárnák az állami kezelésbe adott fővárosi kórházakat? című cikkében.

A Fővárosi Közgyűlés ülésén kiderült, a városvezetés két területen szeretne állami támogatáshoz jutni, az egyik a jelentős tartozást felhalmozó kórházak átvételéhez. A főváros egyelőre négy fővárosi, a Szent István, a Szent László, a Péterfy Sándor Utcai és a Heim Pál Gyermekkórházat adná állami kézbe. Utóbbi kettőnek jelentős tartozásai vannak.

- A főváros egészségügyi intézményeinek összadóssága a fele sincs a debreceni Kenézy Gyula Kórház által felhalmozottnak, és eltörpül az Állami Egészségügyi Központ hatmilliárdot meghaladó tartozása mögött - mutat rá Havas Szófia szocialista fővárosi képviselő. - Az intézmények átadása nem oldja meg a kérdést, csupán a felelősséget tolja át másra. S mivel az állami költségvetésben erre a feladatra semmilyen pluszforrást nem különítettek el, így nem kizárható, hogy az átvétel valójában a bezárást megelőző lépés.

A főváros kezelésében maradó nyolc kórház sorsáról később döntenek. Az átszervezésükre vonatkozó előterjesztést Szentes Tamás főpolgármester-helyettes az ülés elején visszavonta.