• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A sztrájkkal a betegellátást akarják megmenteni

Lapszemle Forrás: Népszabadság - Népszava - Magyar Hírlap

A kórháznak 70 milliós lejárt tartozása és további 320 millió forintos, hatvan napot nem meghaladó adóssága van.

Kilencven orvos nem vette fel a munkát hétfőn az egri Markhot Ferenc Kórházban, főként a járó betegek ellátásában több osztály nem vett részt – tájékoztat valamennyi napilap. Határozatlan ideig tartó sztrájkkal, amely tegnap reggel hét órakor kezdődött az egri Markhot Ferenc megyei kórházban az érdekvédők azt szeretnék elérni, hogy a Heves megyei önkormányzat bontsa fel a HospInvest Zrt.-vel az intézmény működtetésére megkötött szerződést.


Miért sztrájkolunk?
Miért sztrájkolunk? címmel a Markhot Ferenc „kórházvédői" és a sztrájkbizottság nyilatkozatot tett közzé, amelyben leírták: azért sztrájkolnak, mert a fenntartó megyei önkormányzat át akarja játszani a kórházat a HospInvest Zrt.-nek. Azt szeretnék elérni, hogy az önkormányzat mondja fel a működtetésre megkötött szerződést, s hogy a HospInvest Zrt. hagyja abba a munkaerő-toborzást, és szüntesse be az intézményben létrehozott munkaközvetítő irodát. Szabó Pál, a „kórházvédő bizottság" elnöke szavai szerint az ellen is sztrájkolnak, hogy a nemzeti vagyont kiárusítsák, ráadásul egy olyan cégnek, amely mögött „idegen bankcsoport, az uniós fejlesztésekért felelő EBRD áll" – tidézi a nyilatkozatot a Népszabadság.

A megye kitart a HospInvest mellett
Nem bontja fel a Heves megyei önkormányzat a HospInvest Zrt. Kórház-működtetői szerződését, mert azt továbbra is felelős, jó döntésnek tartja - jelezte közleményben Sós Tamás, a közgyűlés szocialista elnöke. A szerződés felbontása mellett pedig egyetlen komolyan vehető érv sincs, s ez a sztrájktárgyalásokon is bebizonyosodott. A kórház november elseje után is köztulajdon marad, miközben hatmilliárd forint fejlesztést vállalt az üzemeltető. A dolgozók 15 százalékkal többet keresnek majd. Ezért Sós Tamás arra kéri azt a szűk csoportot, amely a sztrájkot elindította, hogy térjen vissza a gyógyításhoz.

390 millió forintos tartozás
Az egri Markhot Ferenc megyei kórháznak 70 millió forintnyi lejárt határidejű tartozása és további 320 millió forintos, hatvan napot nem meghaladó adóssága van. Tavaly év elején, amikor önkormányzati biztos vette át az intézményt, még 560 millió forint volt a kórház kinnlevősége. Kató Gábor, a kórház pénzügyi helyzetének rendbetételével megbízott biztos takarékossági intézkedéseket vezetett be. Merczel József, a Heves megyei önkormányzat szocialista alelnöke szerint az igazi probléma az, hogy kétmilliárd forintnyi az úgynevezett amortizációs hiány az intézményben, és fejlesztésekre is hatmilliárd forintot kellene költeni. Erre az önkormányzat nem képes, ezért kellett a működtetésre magáncéget keresni - tette hozzá az alelnök.

Szolidaritás és nagygyűlés
A kórházi sztrájkra azt követően került sor, hogy a HospInvest Zrt. szeptember 29-én megkapta az ÁNTSZ-engedélyt az intézmény működtetésére. Tegnap Egerben a Liga Szakszervezetek nevében szolidaritási nyilatkozatot adott át az EDDSZ képviselőjének Kerpen Gábor alelnök. A szolidaritásáról biztosította a kórháziakat a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete, amelynek jelentős tapasztalata van abban, milyen az, „ha kiszervezéssel megszűnik a közalkalmazotti státus". Mint Martonné Adler Ildikó egri ügyvivő kijelentette, tiltakoznak az ellen, hogy kizárólag a piac, a haszonszerzés logikája alapján szervezzék át az emberek életének minden területét, csökkentsék a közjó mértékét. Délután a kórház dolgozói nagygyűlésen vettek részt. A „végső elkeseredésükben" szervezett sztrájkkal az érintettek a kórházat és a betegellátást akarják megmenteni. Október 8-án az EDDSZ félpályás útelzárást tart az Egerbe bevezető úton - írja a Népszava.


A betegeknek elegük van
A betegek is zömében megértők és türelmesek voltak a markhotosokkal, de a Magyar Hírlap tudósítója által megkérdezettek markánsan háromféle véleménynek adtak hangot. Egyesek szerint nem lett volna szabad átadni a kórházat, mások viszont azt mondták, hogy mindegy, ki gyógyítja őket. Voltak, akik ellenezték a sztrájkot, mondván, elegük van az egészből. Nagyjából ugyanilyen megosztott véleményt fogalmaztak meg az utcákon, tereken sétáló emberek, egy gondolat azonban közös volt: a több hónapja tartó huzavona után nyugalmat akarnak, a Markhot ügyét végre dűlőre kell vinni.


Adott a dolgozói létszám
Kollányi Gábor
, a HospInvest Zrt. elnöke szerint sokat elárul a markhotosok sztrájkjáról az, hogy tegnap igen sokan táppénzre mentek. "Szerintünk ők azok, akik nem kívánnak sztrájkolni, és nehezen viselik a kórházvédők atrocitásait. A csendes többség az agresszióra visszahúzódik" – mondta a Magyar Hírlapnak az elnök. Kollányi Gábor hozzátette: a tegnapi eset mutatja, hogy azok vannak többen, akik előre akarnak menni, és a betegekért szeretnének dolgozni. A cég minden dolgozónak foglalkoztatást ígért, és nem minimumfeltételek szerint működő kórházat, hanem folyamatosan fejlődő intézményt akar üzemeltetni. A dolgozói létszám ehhez már megvan, ezt bizonyítja az ÁNTSZ által kiadott engedély is.