• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A tökéletes test bűvöletének csapdájában

Lapszemle Forrás: Népszabadság

Már többen halnak meg a kövérség okozta betegségekben, mint éhezésben.

Bár a soványak és kövérek útjai látszólag elég különbözőek, mindketten ugyanazokkal a démonokkal küszködnek. És erre a kínlódásra épül a világ egyik legnagyobb (becslések szerint több százmilliárdos) ipara, amely azt állítja: a testeddel azt teszel, amit akarsz! Ha van, ha nincs elég pénzed, olyanná válhatsz, amit más – a divatdiktátorok, az életstílusgyógyszer- és sporteszközgyártók, meg az élelmiszeripar – megálmodott neked.

Gfk Hungaria kutatói állítják: a hazai kövérség-soványság piac valódi nagyságáról csak becslések léteznek. Azt tudni, hogy fogyókúrákra, testépítésre, testformálásra mintegy 200 milliárd forintot költenek a magyarok. A plasztikai sebészeti beavatkozásokról viszont nincs adat, az európai trendek alapján Magyarországon ez körülbelül tízmilliárdos üzlet lehet.

A közelmúltban a Budapest Sportarénában tartott Slimexpóra készült közvélemény-kutatásból kiderül: a testsúlyukkal a nők foglalkoznak többet. A megkérdezett 1200 emberből a nők negyvenegy százaléka talált magán súlyfelesleget. Fogyókúrára is a nők hajlamosabbak. A felnőtt lakosság mintegy 30 százaléka már legalább egyszer megpróbált megszabadulni a súlya egy részétől, de alig hatoduknak sikerült lefogynia. A válaszadók hat százaléka pénzt is áldozott a sikerért. A legtöbben tanácsadásért, sportruházatért, fitnesztermékekért, zsírégetőkért és fogyasztó testkezelésekért hajlandók fizetni.

A kövérségtől való rettegés mélységét mutatja az az amerikai vizsgálat is, amelynek során a megkérdezettek csaknem fele a „Mitől fél a legjobban?" kérdésre azt válaszolta: „az elhízástól". Ez a félelem talán nem is alaptalan, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) két évvel ezelőtt figyelmeztetett rá, hogy az elhízás járványos méreteket öltött világszerte és már többen halnak meg a kövérség okozta betegségekben, mint éhezésben.

Az európai országokban a lakosság 30–80 százaléka túlsúlyos. Az EU 27 országában ez mintegy 200 millió felnőttet jelent, akiknek a fele férfi. (Idősebb korban már a nők a kövérebbek.) A KSH 2009-es egészségfelmérése szerint a magyar lakosság kétharmada túlsúlyos. Minél korosabb valaki, annál valószínűbb, hogy lenne oka fogyókúrázni.

Kövérek és soványak, érvek és ellenérvek