Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a komplikációk második leggyakoribb oka a dohányzás.
Magyarországon az elmúlt hetekben a parlamenti képviselők komolyan felléptek a dohányzással szemben. Ennek keretében felröppent annak a lehetőség is, hogy júliustól totális dohányzási tilalom lép életbe a munkahelyeken, az éttermekben és a szórakozóhelyeken az emberek egészségének megőrzése érdekében. A várandósság alatt és után cigarettázó nők pedig komoly veszélynek teszik ki gyermekük egészségét.
Dr. Tárczy Csaba, a Markhot Ferenc Kórház Szülészeti és Nőgyógyászati Osztály szakorvosa hangsúlyozta, hogy már a tervezett terhesség előtt fel kell hagyni a dohányzással. Elmondta, a dohányzó nők gyermekei átlagosan 200 grammal kisebb súllyal születnek és gyakoribb a koraszülés és magasabb a komplikációk előfordulása is. Esetükben gyakoribb a méhen kívüli terhesség, rosszabb a méh vér- és tápanyagellátása, továbbá a terhességük alatt dohányzók magzatai kevésbé tudnak fejlődni. Hozzátette: egyes vélemények szerint a dohányos kismamák gyermekei között nagyobb eséllyel fordulnak elő magatartásbeli problémák, illetve légúti megbetegedések, egyebek között asztma is.
Kelemenné Varga Edit védőnő elmondta, hogy Egerben a kismamák közel tíz százaléka dohányzik. Sokszor tapasztalják látogatásaik során, hogy a kismamák rágyújtanak. Ilyenkor tájékoztatják a szülőket, hogy milyen veszélyekkel jár a dohányzás a gyermek egészségi állapotára. Elmondta továbbá, hogy a dohányzás mellékhatásaként a szoptatás ideje alatt is számos veszéllyel kell számolni: így kevesebb tejelválasztást termelő anyag termelődik az anya szervezetében, a nikotin és még számtalan más káros anyag bekerül az anyatejbe, ami - a kellemetlen ízén kívül - betegséget is okoz a babának.
Amennyiben az anyukának nem sikerül önállóan felhagyni káros szenvedélyével, a területi védőnő segítségét kérve az induló leszoktató programokhoz is csatlakozhat.