• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Adókivetésben nincs jobb a Fidesz-kormánynál

Lapszemle Forrás: Népszava

Ismét az alacsonyabb jövedelmű, illetve a szegényebb rétegek járhatnak rosszul.

Abban az esetben, ha a kormányzat a Stratégiai Szövetség a Magyar Kórházakért Egyesület javaslata alapján úgy módosítaná az adótörvényt, hogy minden egészségtelennek nyilvánított, csomagolt élelmiszer egysége után 10 forint „hamburgeradót" szedne. A felmérésekből ugyanis egyértelműen kiderül, hogy a hátrányosabb helyzetű rétegek fogyasztói kosarában nagyobb arányt képviselnek az élelmiszerek, vagyis a jövedelmükből arányaiban többet költenek olcsó, magas zsír- és cukortartalmú termékekre, mint a tehetősebbek.

A szegények jövedelmük jelentős hányadát, 30 százalékát fordítják élelmiszerekre, szemben a lakosságnál mért átlagos 20 százalékkal. Ezek közül a cukor például brutálisan, 50 százalékkal drágult az utóbbi időben. A többi élelmiszer is 20-30 százalékkal kerül többe, mint egy éve.

E termékek további megadóztatása nagy terhet jelentene a vidéki, munkanélküli, vagy minimálbéren, szociális segélyen tengődök százezreinek. Ők azok egyébként, akik nem tudnak az olcsóbb szupermarketekbe eljutni, és lakóhelyükön, az ottani kisebb boltokban lényegesebben drágább vásárolnak, mint a városlakók.

A sajtóban gyorsan meghonosodott elnevezéssel ellentétben a gyorséttermek kínálata nem szerepelne az „adóalanyok" listáján. Nyilván a kormány nem szívesen nyitna új frontot az amerikai gyorséttermi hálózatokkal.

Eddig ugyan nem derült ki, hogy mely ételek, élelmiszerek lennének adókötelesek. Valószínűleg idesorolják majd a legtöbb, sok cukrot is tartalmazó üdítőitalt, de akár az édességek jelentős részét is.

Nem ismert olyan hatástanulmány, amely a „hamburgeradó" lehetséges gazdasági, társadalmi következményeit vizsgálta volna - mondta Hegedűs Miklós gazdaságkutató. Hozzátette: inkább az érzelmekre ható bejelentésről lehet beszélni, mintsem gazdaságilag indokolható és megalapozott elképzelésről.

A gazdaságkutató szerint költségvetési mértékkel mérve nem túl nagy, 20-30 milliárd forintos bevételre számíthat a kabinet. Egy nyögve nyelős ötletelésről van szó, hogy a közvéleménnyel könnyebben elfogadtatható újabb adóemelést lehessen bevezetni - vélte Hegedűs.