Olyan technikát mutattak be, amely hasi bemetszés nélkül segíthet a refluxosok panaszain.
Az angol rövidítéséből GERD-nek (gastro-esophageal reflux disease) nevezett állapotot a gyomoszáj záróizmának elégtelen működése okozza. A tünetei rendkívül változatosak: vannak, akik gyomorpanaszuk miatt belgyógyászatra kerülnek, másoknál tüdő- vagy szívbetegségre gyanakszanak, ám a tarka panaszok hátterében a nyelőcsőbe visszakerülő, savas gyomortartalom maró hatása miatt kialakuló gyulladás található.
A GERD a gyomorégés leggyakoribb magyarázata. A protonpumpa-inhibitor vegyületek (PPI) a panaszokat általában enyhítik, de egyfelől folyamatos szedésük nem olcsó, másfelől fokozzák a csontritkulás kockázatát. A szakorvosok évek óta dolgoztak olyan megoldáson, mely biztonságosabban javítaná a betegek életminőségét.
A tünetcsoport igen gyakori: amerikai statisztikák szerint minden tizedik felnőtt szenved a gyakori köhögéstől, szívtáji fájdalomtól, a savas visszaáramlás miatt bekövetkező erőteljes fogszuvasodástól. A Surgical Innovation című folyóirat legújabb kiadásában Kevin Hoddinott számol be arról az eljárásról, mely bemetszés nélküli műtéttel oldja meg a bonyolult panaszcsoportot.
A máris magánklinikák sora által ajánlott TIF módszer lényege, hogy a nyelőcsövön keresztül levezetett cső segítségével a nyelőcső-gyomor átmenetbe olyan billentyűt ültetnek be, mely akadálytalanul beengedi az ételt a nyelőcsőből a gyomorba, de a savas gyomortartalmat nem hagyja visszaáramlani a nyelőcsőbe.
Az új technikával már két éve is kísérleteztek, ám azóta tökéletesítették az eljárást. A betegek arról számolnak be, hogy a TIF beavatkozás óta úgy tudnak újra táplálkozni, mint valaha. Az eddigi eredmények szerint az eddig folyamatos gyógyszerszedésre szoruló emberek 80 százalékának már nincs szüksége a tablettákra.