Kiegészítette a védelem a nyomozás megszüntetésére beterjesztett korábbi indítványát.
Erről tájékoztatott Holló Gábor ügyvéd, aki három ügyvédtársával együtt az őssejtbotrányban érintett Yulij Baltaytis ukrán-amerikai professzor képviseletét látja el a büntetőügyben. A kiegészítést az a két szakértői vélemény jelenti, amelyet ő maga a Budapesti Igazságügyi Orvosszakértői Intézettől, kollégája, Bánáti János pedig a Pécsi Tudományegyetem Igazságügyi Orvostani Intézettől szerzett meg.
Ismeretes, a professzort - aki Seffer István plasztikai sebész kaposvári őssejtkutató laboratóriumában dolgozott - emberi test felhasználásával elkövetett tiltott őssejtkezeléssel gyanúsítják.
Holló Gábor emlékeztetett rá, hogy a kaposvári klinika szakhatósági engedéllyel működött. A működési engedélyben egyértelműen szerepelt a különféle betegségek embrionális őssejttel való kezelése is. A nemrégiben beszerzett és beterjesztett két szakvélemény Yulij Baltaytis korábbi kijelentését támasztja alá, miszerint a magzat 14 hetes koráig csak embrió, a leválasztott embrió és az abból nyert anyag nem tekinthető az emberi test részének.
Holló Gábor leszögezte: az abortum, amelyet a laboratórium kapott, nem emberi test volt, hanem szétroncsolt, néhány napos vagy hetes embriómaradvány, amely veszélyes hulladékként a szemétbe került volna. Az anyagot a laboratóriumban biotechnológiai eljárás alá vetették, ennek során biotechnológiai termékké vált.
Az emberi test tiltott felhasználásának törvényi tényállása nem állapítható meg, ezért a bűncselekmény gyanúja megkérdőjelezhető, jelentette ki Holló Gábor. Megjegyezte: 73 éves védence lakhelyelhagyási tilalom alatt áll, ugyanakkor betegsége miatt kezelésre és műtétre kellene távoznia Amerikába. Az óvadék, amelyet távozása esetén letétbe kellene helyeznie, megfizethetetlenül magas összeg.
Az ügyvéd elmondta, hogy januárban beterjesztett indítványukra a mai napig nem érkezett válasz a nyomozó hatóságtól.