Jelentősen javítható lenne az orvosképzés színvonala és hatékonysága az oktatókórházi rendszer átalakítása révén.
Így véli Miseta Attila, a PTE Általános Orvostudományi Karának dékánja. Az átalakítás keretében az egészségügyi ellátó rendszer területén dolgozó orvosok is hatékonyabb bevonásra kerülnének az orvosképzésbe.
Az orvosképzés elsősorban a gyakorlati jellegű, kiscsoportos, avagy egyéni foglalkozáson alapul. Miseta Attila elmondása szerint miután az elmúlt tíz évben megduplázódott a hallgatók száma, az oktatók leterheltsége is egyre nőtt. A dékán szerint annak érdekében, hogy megőrizzük és növeljük a magyar orvosképzés színvonalát, szükséges a kórházakban és az ellátórendszer más területein dolgozó, megfelelő tudásszinttel rendelkező kollégák hatékonyabb bevonása az oktatási feladatokba. Mindennek alapfeltétele, hogy a jelenlegi, leginkább formális oktatókórházi rendszert megváltoztassuk. Természetesen csak a tantárgyfelelős által megfelelőnek minősített szakorvos kollégák vonhatók be.
A dékán által javasolt új rendszerben az egyetemek vonzáskörében minden oktató elérhető lenne és eltérően a mostani felállástól, szerződés keretén belül fizetést is kapnának oktatási tevékenységük után.
További lényeges eleme a javaslatnak, hogy a csatlakozó intézmények orvosai számára a PhD-programok könnyebben elérhetővé válnának.
Hozzátette, kollégái nagy többsége szívesen osztja meg tudását a fiatalokkal.