• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Az ellátáson nem szabad spórolni

Lapszemle Forrás: Új Néplap

A folyamatos forráskivonás következtében a lejárt szállítói tartozás állománya növekedni kezdett, a kapott pénzből ezt törlesztették.

A tavalyi esztendő számos megpróbáltatást hozott a Hetényi Géza megyei kórház számára, és az idei sem tűnik sokkal könnyebbnek. Dr. Sélleiné Márki Mária főigazgató az intézmény anyagi helyzetével kapcsolatban elmondta, nagyon szigorú, fegyelmezett gazdálkodással sikerült a 2007 októberétől 2009 augusztusáig stabilizálni gazdasági helyzetet, azonban a nyár végétől már nem lehetett tartani a nullszaldós szintet. Tavaly háromszor változott a finanszírozás rendszere, és sajnos minden egyes változás arra irányult, hogy újabb forrásokat vonjanak ki az egészségügyből. A megyei kórháznak viszont kötelessége biztosítania a csaknem 500 ezer ember teljes körű ellátását, meghatározott szakmai színvonalon, ezért végigvizsgáltak minden területet, hogy mi az a minimum, ami még megtartja működőképességet.

A folyamatos forráskivonás következtében a lejárt szállítói tartozás állománya növekedni kezdett, és év végére már igen jelentős nagyságrendet ért el. Ahhoz, hogy az intézet minimális szinten működni tudjon, egy hónapra körülbelül 750 millió forintra van szükség. Ebből a saját bevételek, különböző bérleti díjak, a fizetős betegellátás mintegy 30 millió forintot fedeznek. Vagyis havi átlagban mintegy 720 milliót az OEP-finanszírozásból kellene, hogy kapjanak, mely szükséges ahhoz, hogy minimális ellátási szinten az intézet teljesíteni tudja feladatát.

Októberben a kórházak országos szinten kaptak 4,5 milliárd forintot az elvonások miatt fellépő problémák enyhítésére, melyből a Hetényi Géza megyei kórháznak 73 millió jutott, s ezt teljes egészében a lejárt szállítói tartozások csökkentésére költötték, majd a január elején szétosztott 6 milliárdból 103 millió forint jutott, teljes egészében melyet szintén a kifizetetlen, lejárt határidejű számlák kifizetésére fordítottak. Az igazgató szerint a kormányzat ellehetetleníti az egészségügyi ellátórendszert, a kórházak működését, a beteg ember egészségügyi szakellátását.

A várólistákkal kapcsolatban Dr. Sélleiné Márki Mária kifejtette, a szemészeten, illetve a hemodinamikán kell a legtöbbet várni, de szinte minden osztálynak van előjegyzési listája: a sebészetnek, a belgyógyászatnak, a fül-orr-gégészetnek. A kórházban 330 orvos dolgozik. Jelentős részük szakorvos, és az utóbbi két évben a rezidensek és a szakorvosjelöltek száma is növekedett. A szakorvosok esetében sajnos egyfajta „elöregedés" tapasztalható, emellett különösen nagy a hiány az aneszteziológus-intenzívterápiás szakorvosi és a sürgősségi szakorvosi területen.

Az igazgató elmondta, a nehézségek ellenére kiemelkedő terület a kardiológia: az aktív kardiológia, a hemodinamikai kardiológia és a kardiológiai rehabilitáció teljes egységben működik, kiváló színvonalon, fejlett eszközökkel folyik ott a munka. Még jó néhány olyan terület van ahol jelentős előrelépés volt az utóbbi időben, ilyen például az onkológiai ellátás. A sürgősségi ellátás javítása folyamatosan napirenden van, szeretnék gördülékenyebbé tenni.