• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Az utolsó csikk

Lapszemle Forrás: Magyar Nemzet

Amikor a tüdőszűrés még kötelező volt, gyakrabban ismerték föl időben ezt a rendkívül agresszív kórt.

Ám a szűrési rend lazulásával sokan későn jutnak el a szakorvoshoz, a korai tüneteket pedig vagy nem ismerik az emberek, vagy nem figyelnek oda rájuk. Az Országos Onkológiai Intézet főigazgató főorvosa, dr. Kásler Miklós professzor elmondta, a tüdőrák évek óta vezető halálok, és a nők között is egyre több a beteg.

A professzor szerint az volna optimális, ha az emberek ismernék az otthoni rákszűrés alapjait, és rendszeresen eljárnának a szűrésekre. Cél, hogy a kiszűrteket regionális onkológiai centrumokban kezeljék, ahol a vizsgálatokhoz adottak a molekuláris patológiai, laboratóriumi, képdiagnosztikai eszközök, valamint minden egyéb, ami a tökéletes terápia része.

Megnyugtató, hogy a megyékben jól működő onkológiai osztályok vannak, s hogy a regionális centrumok kialakítása már zajlik pályázati pénzekből. Európai akkreditációja pillanatnyilag hazánkban az Országos Onkológiai Intézetnek van.

Kásler professzor arra figyelmeztet: a tüdőrák alattomos, nehezen fölismerhető betegség. Több mint húsz fajtája van. A daganat legtöbbször a hörgőrendszer belső hámsejtjeiből indul ki, és az új betegek száma évente több mint tízezer.

- Sok a későn fölfedezett daganat, mert nem divat tüdőszűrésre járni – közölte dr. Zsámboki Gabriella, a Semmelweis Egyetem Pulmonológiai Klinika főorvosa. - Nem ritka, hogy munkavállalás miatt, alkalmassági orvosi vizsgálat során derül fény a tumorra. Pedig a korai felismerésnek óriási a jelentősége. Különösen nagy rizikót jelent a dohányzás. Potenciális veszélyben van mindenki, aki cigarettázik! A tüdőrák jellemzően a negyven és hatvan év közöttiek betegsége, nőknél általában az ötvenedik év után jelentkezik, de sajnos az utóbbi években egyre több fiatal, negyven év körüli, nem dohányzó nőbeteggel is találkozunk, akiknél a daganat a mirigyhámból indul ki. Ma hazánkban a nemzetközi protokoll szerint zajlik a gyógyítás, ami azt jelenti: műtét, kemoterápia és sugárkezelés. Mindeközben tudni kell, több fajtájú tüdőrák ismeretes, ezek kórlefolyása, gyógyíthatósága igen eltérő, és vannak esetek, amikor a műtét szóba sem jöhet! A gyógyulási arány viszonylag alacsony, ezért van nagy jelentősége a korai felismerésnek – tette hozzá.