Az egészségügyi tárca júliustól módosította a gyógyításhoz előírt minimumfeltételeket.
Az intézményeknek önbevallást kell benyújtaniuk a tisztiorvosi hivatalnak, a hatóság pedig záros határidőt szab a hiányok pótlására, de ha az elmarad, az OEP felmondja a finanszírozási szerződést. Ennek köszönhetően jövőre a kórházak, illetve az osztályok akár 90 százalékát is bezárhatnák, ugyanis jelenleg egyetlen fekvőbeteg-ellátó intézmény sincs, amelyik maradéktalanul teljesíteni tudná a júliustól érvényes új minimumfeltételeket.
Ha minden előírásnak időben meg akarnak felelni az egészségügyi intézmények, akkor még idén orvosokat kellene felvenniük, és több száz milliós fejlesztésre lenne szükségük. Most mindez életszerűtlennek és teljesíthetetlennek tűnik. Az érintettek az előírásokat irreálisnak tartják, mert a kormány nem adott pénzt a teljesítésükre.
Dr. Assani Omar, a gyöngyösi Bugát Pál Kórház orvosigazgatója sem túl bizakodó. Bár az orvos szerint a mátraaljai intézmény tárgyi infrastruktúrája 90 százalékban megfelel a követelményeknek, a humánerőforrásokkal gondban lennének, azt 25-30 százalékkal fejleszteni kellene.
„Leginkább belgyógyászokra és pszichiáterekre lenne szükség" - mondta dr. Assani Omar. – Nem vagyok ellene az orvoslétszám fejlesztésének, de ezzel az új intézkedéssel ismét csak egy kiragadott problémát kezelnénk. Sokkal jobb lenne, ha egy olyan koncepció mentén javítanák az egészségügy helyzetét, ami az egészet, és nem csak részeket érintene. Az újabb orvosok alkalmazása sok millióba kerülne, amire jelenleg nincs forrásunk. Ha egyébként a politikusok nincsenek tisztában azzal, milyen határozott, összefüggő, logikus lépéseket kellene megtenni, akkor talán be kellene vonni a vitákba a szakmát is".
Fejér Gábor, a hatvani kórház gazdasági igazgatója elmondta, hogy a fő problémát az jelenti, hogy a jelenlegi szakemberhiány mellett az orvoslétszámot nehéz lesz feltölteni az elvárt szintre. A kisebb kórházak esetében ugyanez érvényes a diplomás szakdolgozókra is, azonban az ápolónők esetében kedvezőbb a helyzet. A szakember szerint ezek a döntések csak arra jók, hogy amennyiben a politikailag nem tudják ellehetetleníteni - vagyis bezárni - az intézményeket, akkor megpróbálják gazdaságilag nehéz helyzetbe hozni azokat.