A kórházak ugyan kisajtolhatnának egy kis extra bevételt a körzeten kívüli pácienseikből, de valójában nem érdekük elriasztani a mások területéről érkező betegeket, mert végül így is ugyanannyi pénzt kapnak – tájékoztat a Népszabadság. Az úgymond extra szolgáltatásért beszedett díjakból az egészségügyi intézmények évente körülbelül 2,5 százaléknyi bevételhez jutnak.
A számlázható szolgáltatások közt egyebek mellett kérhetnének pluszdíjat az orvosválasztásért, illetve a beutaló nélkül érkezőktől, mégsem teszik. Mert ahány forintot ilyen módon a betegtől beszedtek, éppen annyival kevesebbet kaptak az egészségbiztosítótól.
A beutaló nélkül érkezőktől beszedendő díjakról a Péterfy Sándor utcai kórház baleseti központjában még egy tábla is tájékoztatja a betegeket, Sásdi Antal orvos igazgató ennek ellenére határozottan állítja, mindez nem több, mint ottfelejtett plakát, amit azonnal el is távolítanak. Nem érdeke egyetlen intézménynek sem, hogy elriassza az éppen odatévedő beteget. A kórházak ugyanis teljesítmény-elszámolás alapján jutnak bevételhez, és hogy az optimális betegforgalom garantálható legyen, szükség van az úgynevezett területen kívüliekre is.
A legtöbb, a beutalási rendet megkerülőt budapesti kórházak látják el, itt körülbelül 40 százalék az arányuk, főként a Pest, a Fejér, a Heves és a Komárom-Esztergom megyei kórházak helyett látják el őket. A legfegyelmezettebbek a Békés, a Borsod-Abaúj-Zemplén és Nógrád megyében élők, mindössze öt százalékuk megy másik kórházba.
Az Orbán-kormány egészségpolitikáért felelős államtitkárának, Szócska Miklósnak a rendszer átalakításáról szóló
vitairata fölveti, mint az intézményeket pénzmaghoz juttató lehetőségként, hogy a betegutakat megkerülőktől szedjenek térítési díjat. Ám utóbb kiderült, hogy ez csak távlatos elképzelés, és inkább csak mint tisztázandó kérdést vetették fel.
Szócska Miklós szerint ez ugyanis egyelőre nem fér össze azzal, hogy a rendszerben most kallódó beteg, ha végre rátalált a megfelelő ellátásra, akkor extra díjjal büntessék.