Megtették tétjeiket a cégek a kormány gyógyszerpiaci megszorító csomagjára.
Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete (IGYE) miközben pontosításokat kért a kormányzati javaslattal kapcsolatban, határozottan elutasított minden hatósági-árcsökkentési kísérletet. A Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetsége (Magyosz) egyelőre nem akart részletekről beszélni, ők várják a kormány válaszát. Nagy Anna kormányszóvivő viszont már részben eleget tett ennek, amikor bejelentette: nem lehetnek tekintettel a Magyosz által önként vállalt 25 milliárdos válságadó megcímkézésére.
A szervezet azzal a feltétellel ajánlotta az összeg befizetését, hogy azt a kormány az egészségügyi bérekre fordítja. Nagy Anna szerint ehhez csak a gazdaság stabilizálása teremthet alapot. A kormányszóvivő elmondta: mintegy 30 javaslat érkezett hétfő estig a gyártóktól és a szakmai szervezetektől, ezeket még most dolgozzák fel. A kormány április végén dönt, és ahogy fogalmazott, nyitottak a gyártók javaslataira. Kőbe csak a sarokszámokat vésték, valamint azt, hogy a betegek terhei nem nőhetnek - tette hozzá. Az előterjesztők már idén mintegy 27 milliárdos extra bevétellel kalkulálnak, a következő másfél évben pedig 120 milliárd forinttal költenének kevesebbet a gyógyszerek támogatására.
Dávid Tamás, az IGYE igazgatóhelyettese közölte, szövetségük elutasítja a hatósági ár minden formáját, hiszen már most is jóval az európai átlagár alatt adják a magyar piacon termékeiket, miközben még extra adót is fizetnek. A Magyosz képviseletében Beke Zsuzsa csak annyit mondott: amíg a kormány nem reagál javaslataikra, addig nem osztják meg a nyilvánossággal a kormányzatnak küldött válaszukat.
Információk szerint a kormány három lépésben harmadolná a kasszát, a nyár közepétől nyolc intézkedéssel akarja csökkenteni az orvosságokra költött adóforintokat. A betegeket is érintő intézkedések között szerepel, hogy az orvosok csak a legolcsóbb készítményeket írhatnák fel a közgyógyellátottaknak. Átalakítanák a koleszterinszint-csökkentő szerek támogatását is, csak a legolcsóbb hatóanyagot tartalmazó gyógyszereket támogatná az állam. A többihez teljesen áron jutnának a betegek. A kormány szinte valamennyi adminisztratív eszközt be akar vetni annak érdekében, hogy az orvosságok termelői árát letörje, a betegeket pedig a takarékosabb terápiákra, az olcsóbb gyógyszerek szedésére ösztönözze.
A 120 milliárd beszedésére a kormány első helyen a hatósági árat ajánlja, javasolja a piaci szereplőknek, ennek részeként az OEP egységesen 20 százalékkal, jövőre 35 százalékkal fizetne kevesebbet a gyártóknak a támogatott orvosságokért. Ezzel százmilliárd spórolható meg egy év alatt.
Szakértők szerint a csomagnak csak ez az eleme biztosan bezárásra ítélné a patikák harmadát, mert jelentősen csökkenne a jövedelmük, már jelenleg is 300-400 gyógyszertár csődközeli helyzetben van. Rékassy Balázs orvos-közgazdász, a Pfizer kommunikációs igazgatója kifejtette, véleménye szerint biztosan nincs 120 milliárdos kivonható tartalék a hazai gyógyszerpiacon. Ám ha a kormány makacsul kitart az összeg mellett, miután nagyon kicsi a piac, a gyártónak nem éri majd meg a terméket itt tartani. Azaz néhány fontos készítmény eltűnhet a piacról.