• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Budapesti egészségügyi modell: fontolva haladás

Lapszemle Forrás: Népszava

Várhatóan szeptemberben dönthet a közgyűlés a kórházholding-cég alapításáról.

Hamarosan kiírja a fővárosi önkormányzat a közbeszerzési eljárást a fenntartásában lévő egészségügyi ellátórendszer teljes átalakítását megalapozó hatástanulmány elkészítésére, amire a testület nemrég szavazott meg bruttó 300 millió forintot. Ez alapján megalapozott határozatot hozhatnak, így az elvi döntések után a gyakorlatban is elindulhat a budapesti egészségügyi ellátórendszer átalakítása - írja egészoldalas összeállításában a Népszava.


Az információt megerősítette a lapnak az új Budapest Egészségügyi Modell (BEM) koncepció kidolgozásáért felelős Horváth Csaba szocialista főpolgármester-helyettes, aki beszámolt arról, ezzel egy időben már zajlik annak a tízfős szakértői csapatnak a kiválasztása, amely az ő kabinetjén belül, programirodaként működve folyamatosan követné és ellenőrizné a koncepció végrehajtását. A programiroda működtetésére ugyancsak közgyűlési felhatalmazás alapján 50 millió forintot fordíthat a főváros.


Közben a szükséges politikai egyeztetés után, várhatóan szeptemberben dönthet a közgyűlés a koncepció egyik legfontosabb eleméről, a fővárosi fenntartású kórházak döntési jogköreinek egy részét átvevő holdingcég alapításáról. Ebben eddig nem alakult ki konszenzus nemcsak a közgyűlés kormánypárti és ellenzéki frakciói között, hanem még a koalíciós partner MSZP és SZDSZ között sem. Az elképzelések szerint a holding - a Fővárosi Egészségközpont Zrt. - fogná össze a gazdasági társaságokká, kft.-kké alakítandó egyes intézményeket és az „tartaná kézben" például az egységes informatikai rendszert, a kontrollingtevékenységet és a közbeszerzéseket.


A szakma egyetért, de óvatosságra int
A jelenlegi egészségügyi rendszer is korrekcióra szorul. Az ágazat nemcsak Magyarországon, hanem világszerte „vívódik" – mondta el a Népszavának László Imre, a fővárosi Szent Imre Kórház főigazgatója. A főigazgató hét éve vezeti a csaknem ezer dolgozóval és csaknem hétszáz ággyal mintegy kétszázezer fővárosi embert ellátó újbudai intézményt. Úgy látja, bár a rendszerben kétségkívül vannak hibák, de ezek túldimenzionáltak, ami hozzájárul a működés bizonytalanságához, ahhoz, hogy az embereknek is megrendül a bizalma. Szerinte az indokolt átalakítás célja a gazdaságosabb, egyben hatékonyabb, beteg központúbb gyógyítás, ami „első hallásra fából vaskarika", de nem kivitelezhetetlen. Véleménye szerint csak óvatosan és megfontoltan kell korrigálni a rendszert, mert az emberek minden újat elutasítanak, hiszen a jelenlegiben, ha az rossz is, de kiismerik magukat.

A Budapest Egészségügyi Modellről László Imre elmondta: látja és elfogadja, hogy központosításra szükség lehet. Koncentrált formában valóban hatékonyabb lehet a működés, maga a holdingba szervezés pedig szerinte minden további nélkül végrehajtható. Csak arra kell vigyázni, hogy elemenként, kis lépésekben építkezzenek, a szakmával egyeztetve. Mint mondta, ő az általa most vezetett intézményben hasonló mélységű átalakítást hajtott végre, bevezette a sürgősségi ellátásra épülő mátrixrendszert, amiről az idő bizonyította, hogy működik. Úgy vélte, a Horváth-féle koncepció is „beválhat", ha a siker érdekében a benne dolgozókat, a professzortól az alkalmazottig, meg tudják nyerni. Az átalakítást már csak azért is szükségesnek tartja, mert jelenleg az egészségügyi ellátás piaci viszonyok között működik, de a fővárosban „egymást érő intézmények" versenypozícióit jelentősen rontja, hogy költségvetési szervként, merev pénzügyi szabályzók közé szorítva kénytelenek dolgozni.

Érdemi anyagi motiváció
A Népszava értesülése szerint az új modell hatékonyabb működéséből nyerhető megtakarítás egy részét visszaforgatnák a rendszerbe, az ágazatban dolgozók javára. Horváth Csaba szerint valóban ezt tervezik, de a részletekről még korai beszélni. Annyit elárult, hogy miután a kórházak kft.-kké alakulnak, új kollektív szerződést kell kötni az egészségügyi dolgozókkal, akik már nem lesznek közalkalmazottak és az új megállapodásban érvényesítenék a teljesítményalapú bérezést, rosszabbul semmiképpen nem járhatnak a dolgozók, mint addig. Amitől pedig jobb lehet a megállapodás, az a megtakarításból valamilyen formában a teljesítmény alapján juttatott „érdemi anyagi motiváció".