Tavaly május és október között tíz százalékkal kevesebb gyerek született, mint a korábbi években.
A szakemberek még vizsgálják, hogy átmeneti hullámvölgyről van-e szó, de az már biztos, hogy minden idők legrosszabb születésszáma a tavalyi. Magyarországon 2000 óta minden évben körülbelül ugyanannyi gyerek születik, 95-100 ezer. A tavaly májusi születési adatokat vizsgálva a demográfusok észrevették, hogy csaknem tíz százalékkal kevesebb gyerek született, mint az előző évek májusaiban. Ez a csökkenés megismétlődött a következő hónapokban is.
A szakemberek újabb demográfiai katasztrófára gyanakodtak, de novemberben a születések száma visszaállt a korábbi évek átlagára. A decemberi és az idén januári születési adatokat még nem tudják, így egyelőre nem lehet eldönteni, hogy tartós születésszám-csökkenésről vagy egy féléves hullámvölgyről van szó.
A somogyi kórházakban még soha ilyen kevés gyermek nem született, mint 2010-ben: 2233. A Közponü Statisztikai Hivatal (KSH) nyilvántartása szerint 2010 novemberéig 1917 somogyi gyerek született. Szilágyi András, a Kaposi Mór Oktató Kórház szülészeti osztályának főorvosa azt mondta: bár az elmúlt években folyamatosan csökkent a születések száma, örvendetes, hogy a terhesség-megszakításoké szintén, és nagyobb mértékben, mint a születéseké. 2009-ben 1443 abortuszt végeztek a négy megyei kórházban, 2010-ben 1381-et.
A professzor azt is elmondta: az évek óta csökkenő születések számához az is hozzájárul, hogy a születési idő egyre későbbre tevődik. Sokan húszas éveik végén vállalják az első gyermeket, egyre többen a harmincas éveik elején.
A demográfusok ugyanakkor azt is vizsgálták, mi történhetett 2009-ben, ami miatt a párok egy része úgy döntött, hogy mégsem vállal gyereket. Kapitány Balázs, a KSH Népességtudományi Kutatóintézetének demográfusa szerint a Bajnai-kormány megszorításai, a gyes háromról két évre csökkentése lehet az egyik magyarázat a jelenségre. Ezt erősíti az a 2009. novemberi felmérés is, melyben a megkérdezettek többsége azt jósolta, hogy kevesebb gyerek fog születni a gyes időtartamának csökkentése és a megszorítások miatt.
A kaposvári kistérségben szintén az anyagi gondok állnak az első helyen az abortuszt választó nők indokai között, sőt, az anyagi problémákat megjelölő válaszadók száma évről évre nő.
A demográfusok úgy vélik, a csökkenéshez hozzájárulhatott az általános rossz hangulat, a pesszimizmus az ország gazdasági helyzetét illetően, ezért egyszerűen csökken a gyermekvállalási kedv. Kapitány Balázs szerint elképzelhető, hogy túl érzékenyen reagáltak az emberek a gazdaság helyzetére.