Kulturális váltást hirdetett a humántárca vezetője a múlt héten.
Balog Zoltán szerint össze kell fognia a köznevelésnek, az egészségügynek, a médiának, a családpolitikának és a sportnak, hogy véget vessünk a pusztító elzsírosodásnak. Mint mondta: Magyarországon a felnőtt népesség kétharmada túlsúlyos, az elhízottak aránya az elmúlt húsz évben megduplázódott – olvasható a nol.hu Vélemény oldalán.
Mint a publicista írja, az sem vigasz, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslése szerint a túlsúlyos emberek száma az évtized végéig a világon elérheti a 2,3 milliárdot, közülük 700 millióan kifejezetten elhízottak.
Magyarországon a túlsúllyal és az elhízással összefüggésbe hozható betegségek kezelésére az egészségbiztosító évente a teljes költségvetésének 15-17 százalékát, azaz 207 milliárd forintot költ. Az érintettek ezt még további 22 milliárddal ki is egészítik. De ez nem az ételre fordított pénz, csak az ártalomelhárítás ára.
Az elhízás elleni harc üzlet is. Egyre nagyobb közönségre számíthatnak a fogyasztószerek, a test átformálását segítő könyvek, az életstíluskúrák, a sportszergyártók. Csak testátalakítással foglalkozó weblapból több millió létezik. Az emberek bármire képesek, ami a csodát közelebb hozza – ha az nem túl megerőltető. A kövéredés mind több iparágat teremt, hiszen a túlsúlyos embereket öltöztetni, diétáztatni és mozgatni is kell. A nagyon-nagyon kövérek orvosi ellátására speciális műszereket (a vastag zsírszövet például ellehetetleníti az ultrahangvizsgálatot) gyártanak, sőt számukra külön műtőasztal, mentőautó, testemelő daruk is készülnek.
Velük hízik a gazdaság. Ez az egyetlen jó, ami erről a rém kényelmetlen és alattomosan veszélyes állapotról elmondható.