Betegeskedő egészségügy – újratöltve.
Vannak olyan kistérségi kórházak, ahol az orvosok nem várták meg, míg beüt a krach, összecsomagoltak, új munkahely után néztek, vagy a nyár közepétől máshova ígérkeztek el. Komáromban a teljes egészségügyi ellátórendszer összeomolhat július elsejétől, miután kiderült, az Országgyűlés tavaly év végén elfogadott salátatörvényének bevezetése – melynek értelmében az egészségügyi ellátás nem régiós, hanem térségi alapon szerveződik majd, az ellátórendszert pedig államosítják - tovább húzódik – írja a Hír24.hu.
Körmenden még csak tartanak tőle, Nagyatádon és Komáromban viszont már fel is mondott egy-egy szakdolgozó, mert nem látták biztosítottnak megélhetésüket az új struktúrában, ami a tervek szerint május elsejétől működött volna, de a határidőt később módosították, és kitolták július elsejére. Majd a szaktárca ismét hosszabbított, az átállást jövő év elejére deklarálta.
Kovács József, az Országgyűlés egészségügyi bizottságának elnöke a Napi Gazdaságnak nemrég úgy nyilatkozott: bár az állami átvétel a kérdőjelek ellenére gyorsul, a betegirányítás, a finanszírozás, a kapacitások elosztásának új rendszere minden jel szerint idén már nem indul el. „Amíg az új keretek nem alakulnak ki, nem változhat az egészségügyi ellátás, csak a tulajdonos és a fenntartó. Van egy működő egészségügyi ellátórendszer Magyarországon, s amíg le nem zajlik a teljes körű átszervezés, addig se a beutalási rend, se az OEP-finanszírozás nem módosul; nem alakulhat ki olyan helyzet, hogy a betegek ne tudják, hova kell menniük. Ez az év az átvételé, az új struktúra 2013. január 1-jétől működhet – közölte Kovács József.
Dr. Ferencz Péter, a komáromi Selye János Kórház igazgatója viszont azt mondja, ha a korábban ígért, július elsejei időponttal nem indul el az új struktúra, az náluk a rendszer teljes összeomlásához vezethet. „Az már biztosan látszik, hogy az új struktúrában szülésorvosokra, sebészekre, újszülöttes nővérekre, szülészekre ilyen számban, mint most, nem lesz szükség. Ezeknél az embereknél értelemszerűen óriási a bizonytalanság, és ha az átállás ismét továbbhúzódik, akkor félő, hogy másik, biztosabb munkahelyet keresnek maguknak. Fontos lenne, hogy tudjunk nekik mit mondani, hogy munkajogi szempontból tárgyalni tudjunk velük. De ehhez pontos időpontokra, nyilatkozatokra van szükségünk az államtitkárság részéről. Amíg a kórház vezetése sincs tisztában azzal, hogy mire számíthat, addig marad a bizonytalanság, és a félelem, hogy elveszíthetjük a dolgozóinkat" – hangsúlyozta dr. Ferencz Péter.
A komáromi kórház igazgatója szerint, amennyiben a Kovács József egészségügyi bizottsági elnök által vázolt forgatókönyv valósul meg, és a strukturális átalakulás nem kezdődik meg július elsejével, a rendszer összeomlik. „Ebbe bele sem merek gondolni. Mi bízunk benne, hogy ez nem történik meg. Jó lenne, ha tartani tudnánk a terminusokat. Viszont pontosan tudom, hogy a mai világban bármi előfordulhat. Azt biztosan megígérhetem, hogy bármi is történjen, mindent meg fogunk tenni, hogy a betegellátás ne kerüljön veszélybe" – ígérte az igazgató, aki hozzátette azt is, jelenleg nincs szakemberhiány az osztályokon. Eddig két kollégájuk ígérkezett el más intézményhez, a többiek egyelőre maradnak, és kivárnak.
A komáromi kórházban - a tervek szerint – a szerkezeti átalakítást követően sem szűnik meg teljesen az aktív ellátás, helyette aktív reumatológiai osztály fog működni. Belgyógyászati és krónikus rehabilitációs osztállyal, egynapos sebészettel, valamint nappali kórházi ellátással.