A Pannon Modellben az állapotfelmérés és a diagnózis lényegében azonos a Semmelweis-tervben foglaltakkal.
Egészségügyi társulást hozott létre három megye - Veszprém, Fejér és Somogy -, illetve azok kórházai. Pannon Modell elnevezéssel öt lépcsőből álló tervet tettek le az egészségügyi kormányzat asztalára, amely a Semmelweis Tervvel összhangban koncentrálná az erőforrásokat. A modellterv szerint a társulás intézményei így külön-külön is csökkenteni tudnák a bürokráciát azzal, hogy egyes feladatokat a beszerzéstől a betegutak szervezésén át a pályázatok benyújtásáig közösen, egységesítve oldanának meg. Ezzel olcsóbbá és hatékonyabbá tennék a jelenlegi ellátórendszert. A tervek szerint a Pannon Egészségügyi Társulás Székesfehérváron tartana fenn központi irodát.
„A Pannon Modellben az állapotfelmérés és a diagnózis lényegében azonos a Semmelweis-tervben foglaltakkal. Egyeznek egyebek között a megjelölt irányok, az erőforrások koncentrációja, csak ez a megoldás jelent ugyanis kitörést a jelenlegi problémákból" - mondta a Csolnoky Ferenc Veszprém Megyei Kórház főigazgatója. Rácz Jenő hangsúlyozta, szakmai kérdésekben tökéletes az egyetértés, amiben eltérés van, az az integrációs egységek földrajzi megjelölése. „Nekünk az a véleményünk, hogy az integrációs alapegység legyen a megye.
Természetesen azt is tudomásul kell venni, hogy időnként, speciális esetekben, a betegutak eltérhetnek ettől. Mivel azonban egy megye nagyságrendje nem akkora, amely egy komplett ellátórendszer szempontjából megtervezhető, ezen egységek együttműködésére dolgoztuk ki a koncepciónkat" - magyarázta a főigazgató.
A Pannon Modell alkotói a politikai és szakmai egyeztetést követően összesen 1,2 millió lakos ellátására tettek javaslatot. Rácz szerint előre borítékolható, hogy ennek a tervnek a megvalósulása során egyéni érdekek sérülnek majd, de a prioritás a beteg érdeke. Ezért is támogatja elképzeléseiket az egészségügyi kormányzat. A főigazgató szerint elsősorban megyei önkormányzati szinten kell erősíteni az összefogást. Majd ha ezt sikerült elérni, és mindhárom megyei elnök aláírta az együttműködést, meghatározzák a feladatleosztást a megyék között. Gyorsan kell lépni - tette hozzá.