A legális szerek nem rendeltetésszerű használata miatt évente négy-öt fiatal hal meg, de ez csak a jéghegy csúcsa.
A ragasztót, öngyújtógázt, hígítót, csavarlazítót, sebbenzint a háztartási boltban bárki megveheti, szinte fillérekért. A néhány percnyi eufórikus hatásnak azonban lehet, hogy végül az élet az ára. A Békés Megyei Rendőr-főkapitányság tapasztalata szerint leginkább a tizenévesek használják az olcsó oldószereket a bódult állapot elérésére.
- Az oldószerek leggyakoribb fogyasztási módja a zacskóból történő inhalálás. A szer hatásaként bódultság, szédülés, hallucinációk, relaxált állapot jelentkezik — vázolta fel Zacher Gábor. A toxikológus elmondta, a legális szerek nem rendeltetésszerű használata miatt évente négy-öt fiatal hal meg, de ez csak a jéghegy csúcsa. Úgy véli, sokkal többen szipuznak, mint ahányan az egészségügyi ellátórendszerbe, s ezzel együtt a nyilvánosság elé kerülnek.
Szerinte a fiatalok kíváncsiságból próbálják ki a pszichoaktív anyagokat. Gyakran az iskolai nagyszünetben, a mellékhelyiségben szippantanak fel néhány lélegzetvételnyit a rövid, de gyors bódulatért, majd visszaülnek a tanítási órára. Környezetük észre sem veszi a történteket, mert az élvezeti szer hatása — amennyiben komoly egészségkárosodás nem következik be — néhány kilégzéssel elmúlik.
Zacher Gábor elmondta, a legnagyobb veszélyt a szerhasználat kiszámíthatatlan kimenetele jelenti. Van, aki eufóriát él át, míg másoknál szívritmuszavar alakul ki. Hozzátette, kevés eset végződik halállal, ezért nem elrettenteni kell a fiatalokat, hanem megértetni velük: tetteiknek súlyos következményei lehetnek.