• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Együtt működnek igazán jól

Lapszemle Forrás: 24 Óra

Háziorvosok, gyermekorvosok, kórházi orvosok.

Összesen mintegy hetven érdeklődő volt arra kíváncsi, milyen az alapellátás helyzete Tatabányán, és melyek a sürgető tennivalók. Dr. Dombi J. Péter főorvos és Kovács József, a Szent Borbála Kórház főigazgatója házigazdaként köszöntötte a vendégeket, majd dr. Balogh Sándor, az Országos Alapellátási Intézet főigazgatója tartott előadást.

Egy megdöbbentő adat ismertetésével kezdte: a 35 év alatti és a 60 év feletti orvosok aránya 1990-ben Magyarországon 1:1-hez volt, napjainkban pedig 1:7-hez. A társadalmi elismerés fokozása sürgető, és természetesen a teljesítmény anyagi elismerése is. Létre kell mielőbb hozni az úgynevezett praxisalapot, amelyből a pályára kerülőknek és az onnan távozóknak egyaránt segíteni tudnak.

Hangsúlyozta: a közfinanszírozott egészségügyi rendszer alapköve az alapellátás, itt történik a legtöbb orvos-beteg találkozó. Rengeteg sürgető feladat vár megoldásra. Példaként említette, hogy a költségeket viselők pontosítására van szükség több kiadási tételnél, egyértelműsíteni kell a felelősségi határokat, fel kell újítani az eszköz- és ingatlantámogatások rendszerét.

Dr. Plavecz János, a Kistérségi Háziorvosi Egyesület elnöke szerint az orvostársadalom eljutott odáig, hogy mindenki egyetért azzal: együttműködés nélkül nem megy. A rendszer rákfenéje az információáramlásban van. A sürgősségi eseteknél feltétlenül új szisztémát kell kialakítani. Rossz a kommunikáció, a betegutak követése nem megoldott Azt is tudni kell a háziorvosoknak, hogy melyek a nélkülözhetetlen vizsgálatok a kórházi osztályokon. Gyorsítaná, egyszerűsítené az ügyintézést, ha a mobiltelefonos rendszer együtt működne a házi-és kórházi orvosoknál. Érdemes lenne élni a skype lehetőségével: egy szakorvos a területi rendelőben is megnézheti számítógépen keresztül a beteget, és tanácsot adhat a továbbiakhoz.

Dr. Fain András, a Szent Borbála Kórház orvosigazgatója kiemelte a rendszeres találkozók, személyes megbeszélések fontosságát.

Ezt követően szakmai vita következett, amelyből végig érződött, az a legfontosabb, hogy a betegnek minél kevesebb utánajárással, bosszúsággal oldódjanak meg a problémái.