Az OMSZ cáfolta, hogy megszűnt a MICU érdemi működése, de a szakemberek, orvosok megtartása nehézséget okoz.
Gyakorlatilag megszűnt a munkajogi viták miatt az intenzív ellátásra szoruló betegek szakszerű szállítása, az erre a célra használt speciális rohamkocsi szakembergárdája jórészt elhagyta a mentőszolgálatot – értesült a Magyar Nemzet.
A lap értesülése szerint emiatt súlyos állapotú páciensek élete kerül veszélybe, az egyik érintett elmondta, hogy lista is készült azokról az emberekről, akiket a szolgáltatás hiánya miatt nem lehetett megmenteni. A MICU (Mobil Intensive Care Unit) mozaikszó speciális rohamkocsit jelöl, amely úgy működik, mint egy mozgó intenzív osztály. Több orvosi eszköz, műszer és gyógyszer található rajta, mint egy „hagyományos" mentőautón. Személyzete speciálisan képzett, mentőorvos helyett intenzív terápiás szakorvos teljesít rajta szolgálatot. Az országban egyetlen ilyen gépkocsi működik, amely elsősorban intenzív ellátást igénylő betegeket szállít kórházon belül, illetve intézmények között.
A MICU szakmai csapata megbízási szerződéssel dolgozott az OMSZ-nál, a fizetésük valamelyest magasabb volt, mint a mentőorvosoké. A mentőszolgálat úgy döntött: megszünteti ezt a foglalkoztatási formát, az orvosgárda szerződéseit kivétel nélkül fölmondja. Az érintetteknek fölajánlották, hogy dolgozzanak közalkalmazottként az OMSZ-nél, de miután mindannyian főállású kórházi orvosok voltak, s nem értettek egyet az új szakmai irányítással, ezt nem vállalták.
Pikó Károly, Oxyológiai-Sürgősségi, Honvéd- és Katasztrófaorvostani Szakmai Kollégium elnöke, a nyíregyházi kórház főigazgatója elmondta: számtalanszor tettek javaslatot a MICU megfelelő működtetésére, s kiálltak a speciális mentőautó szükségessége mellett, de süket fülekre talállak. Hozzátette: a feladatok java részét a fővárosban végezte az egység, de vidéki kórházakból is vállaltak szállítást. Pikó Károly szerint egyébként régiónként legalább egy ilyen speciális autóra volna szükség.
Az OMSZ cáfolta, hogy megszűnt a MICU érdemi működése, de azt Győrfi Pál szóvivő is elismerte, hogy az intenzívterápiás szakemberek, orvosok megtartása nehézséget okoz. Mint mondta: a kórházak sürgősségi osztályain a mentők közalkalmazotti fizetésének másfél-négyszeresét kínálják nekik. A korábbi szakmai stáb távozását azzal magyarázta, hogy az OMSZ-nek nem volt lehetősége a vállalkozói szerződések fenntartására, azokat közalkalmazotti jogviszonnyal kellett „kiváltani", amit az érintettek nem fogadtak el.