• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Életeket menthet a német újítás

Lapszemle Forrás: Magyar Nemzet

Az egészségügyi miniszter új törvénnyel igyekszik összefogni és növelni a szervadományozásra hajlók táborát.

Életében legalább egyszer minden német polgárt szembesíteni kell a szervadományozás kérdésével - e meggyőződésből fakad a berlini egészségügyi minisztérium kezdeményezése az életet mentő transzplantációk fellendítéséért.

Hosszú viták után Németországban 1997 végén született csak meg a transzplantációs törvény, amely leszögezi: elhunyt személytől csak annak előzetes beleegyezésével vagy legközelebbi rokonainak az egyetértésével vehető el valamelyik szerv.

A úgynevezett szervadományozási igazolvány bevezetéséhez az a remény fűződött, hogy az agyi halál beálltával azonnal megkezdődhet az átültetés folyamata. E várakozás nem hozott kielégítő eredményt, a bürokratikus megoldás nem vált népszerűvé, holott jó visszhangra talált a lakosság körében.

A német polgárok hetvenöt százaléka lenne hajlandó arra, hogy halálát követően szerveit rendelkezésre bocsássa, ugyanakkor viszont mindössze huszonöt százalék vette magának a fáradságot, hogy e döntését írásban is dokumentálja. Ebből az adminisztratív mulasztásból adódó szituációt akarja áthidalni a szövetségi egészségügyi tárca, tekintettel arra a statisztikai felmérésre, hogy az országban majd tizenháromezer beteg vár a szervezetéhez alkalmazkodni tudó szervre, elsősorban vesére és májra. Évente háromezer páciens veszíti életét, mivel az adományozó adatbank (Eurotransplant) segítségével sem sikerül transzplantációra alkalmas szervet találni a számára.

Daniel Bohr egészségügyi miniszter új törvénnyel igyekszik összefogni és növelni a szervadományozásra hajlók táborát. A liberális politikus fáradozását jelentősen elősegítheti a betegbiztosító intézetek azon lépése, hogy új, elektronikus igazolvánnyal lássák el tagjaikat. A miniszter kötelezni akarja a biztosítókat, hogy az igazolvány kiállítása előtt tájékoztassák ügyfeleiket a szervadományozás részleteiről, majd közvetlenül feltegyék nekik a kérdést, hajlandók-e erre a lépésre. A választ rögzítik az igazolványon.

Daniel Bahr ugyanakkor hangsúlyozta, a megkérdezettek minden befolyás nélkül, szabad akaratukból dönthetnek. A törvény szabta betegbiztosítókon keresztül hetvenmillió személy lenne elérhető.