A fekélyek 60 százaléka a recept nélküli patikaszerek hibás szedése miatt alakul ki.
Egy év alatt közel 10 millió doboz recept nélküli gyógyszert fogyasztunk el. A fekélyek 60 százaléka ezen, könnyen hozzáférhető patikaszerek kontrollálatlan szedése miatt alakul ki. Elsősorban a nem-szteroid alapú gyulladáscsökkentőkről és fájdalomcsillapítókról van szó (ibuprofenek: Advil, Nurofen, Ibustar, Algoflex, diclofenac: Voltaren dolo), amelyek leggyakoribb mellékhatása a gyomor és a bél nyálkahártyájának károsítása. Nem is akármilyen mértékben, mint dr. Gasztonyi Beátától, a Zala Megyei Kórház belgyógyászatának osztályvezető főorvosától megtudjuk, gyakran találkoznak életveszélyes vérzéssel is.
- Nem a szerekkel van gond, hanem azzal, hogy bizonyos betegségtípusok mellett nem alkalmazhatók következmények nélkül - szögezi le a szakember. - Akiknek a kórtörténetében fekélybetegség szerepel, azoknál a nem-szteroid gyulladás csökkentők szedése tízszeresére növelheti a vérzés kockázatát, de a dohányosoknál és alkoholfogyasztóknál is megduplázódik a rizikó.
Az sem enyhít a gondon, hogy sokan gyomorvédő, savcsökkentő készítményt alkalmaznak melléjük. Ez ugyanis csak elfedi a tüneteket, s még később derül fény a bajra. Ráadásul a gyomorvédő, savcsökkentő szerek hosszú távú szedése időseknél akár csontritkulást is okozhat.
- Az esetek 60 százalékában a súlyos, életveszélyes vérzés vagy éppen a gyomor kilyukadása az első tünet, mindenféle bevezető gyomorfájdalom nélkül - folytatja dr. Gasztonyi Beáta. - Van, akinél már néhány tabletta hatására kialakul a felületes nyálkahártyafekély, sőt, a vérzés is. Másnál pedig ugyanaz a szer semmiféle elváltozást nem okoz. S hogy miért tömeges a szövődmények előfordulása? Mert az emberek leggyakrabban mozgásszervi panaszaik enyhítésére vetik be e szereket, márpedig e kór hazánkban népbetegség.
Fokozza a veszélyt, hogy a különféle gyógyszernevek mögött néha azonos hatóanyag található, ami emeli a túladagolás kockázatát. Azt is kevesen tudják, hogy a szívbetegségre, trombózisra, embóliára, reumatikus panaszokra kapott gyógyszerek mellett alkalmazott nem-szteroid gyulladáscsökkentő tabletta igen veszélyes kombinációnak minősül.
Létezik még egy problémás csoport, a paracetamol származékok, amelyek gyakran okoznak májkárosodást az arra érzékenyeknél. Ide tartoznak az ártalmatlannak beharangozott lázcsillapítók: a Neo-Citrán, a Coldrex vagy a Rubophen, melyekről szintén sokat hallunk a reklámokban. Akadt olyan betegük is, aki paracetamol készítménnyel akart öngyilkos lenni. Kimostuk a gyomrát, megmentettük, ám a mellékhatások miatt művesekezelésre szorult. Egy másik fiatal betegünknek súlyos májelégtelensége alakult ki, ugyanilyen előzmények után.
Mit vehetünk be nyugodt lélekkel? Amit megbeszéltünk az orvosunkkal. A veszélyeztetettek számára léteznek más hatásmechanizmusú, más összetételű szerek, amelyek ugyanúgy csillapítják a fájdalmat, a gyulladást de kevesebb mellékhatással rendelkeznek.