• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Elfogyott a tb-kassza fele

Lapszemle Forrás: Világgazdaság

A vizitdíjnak komoly visszatartó ereje volt az orvos-betegtalálkozásokban, ezáltal csökkent a receptfelírás.

Annak ellenére, hogy a vizitdíj eltörlése miatt áprilisban megugrott az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) gyógyszerkiadása, június végéig az idei, közel 301 milliárd forintos költségvetési előirányzat felét költötte el az orvosságok árának a támogatására – mondta el a Világgazdaságnak Molnár Márk, az OEP főosztályvezetője. A vizitdíj eltörlésének kilátásba helyezése miatt már márciusban sokan elhalasztották az orvosi vizitet, kivártak a receptfelírással. A márciusi 24 milliárd forintos havi gyógyszerár-támogatás áprilisban 2,5 milliárddal nőtt.

A főosztályvezető a kiugró áprilisi költést követően az év hátralévő részében a kiadások konszolidációjára, ám egy enyhén növekvő trend folytatódására számít, így a gyógyszerkassza-előirányzatot várhatóan 10-15 milliárddal túllépi a biztosító. Ez nem okoz deficitet, hiszen a 30-35 milliárd forintra becsült gyógyszergyártói befizetések fedezik a páciensek megugrott igényét - tette hozzá.

Az OEP szakembereinek korábbi számítása beigazolódott, a vizitdíjnak komoly visszatartó ereje volt az orvos-betegtalálkozásokban, ezáltal csökkent a receptfelírás, a gyógyszerkassza megtakarítási lehetőségei így sem apadtak el.

Folytatódik a gyógyszercégeknek meghirdetett árlicit, ennek hatására tavaly 959 készítmény lett olcsóbb, átlagosan 23 százalékkal. Ez év első negyedében pedig 512 patikaszer ára átlagosan 6,48 százalékkal mérséklődött, július 1-jén újabb 407 termék 3 százalék feletti áresése történt meg. A múlt év első felében tapasztalt ütemhez képest a gyógyszerárak csökkentésének a mérséklésére számít az idén a főosztályvezető, ezt vélhetően kompenzálja az úgynevezett első generikus orvosságok tb-listára kerülése.

A lejárt szabadalmi védettségű készítményt (első generikus szer) először piacra dobó cég ugyanis csak akkor számíthat arra, hogy termékét befogadja az egészségbiztosító, ha az általa gyártott másolat készítményének az ára 30 százalékkal alacsonyabb, mint az eredeti változat volt. Augusztus elsejétől hat új originális rákgyógyszert támogat majd a biztosító, köztük a vérképző szervi daganatok, a máj- és a tüdődaganat kezelésére alkalmazott biológiai készítményeket.