Ellentmondásos megállapításokról számolnak be a szakemberek a koraszülöttek kórházi fertőzése ügyében.
Pillanatok alatt 25 babából 13 fertőződött meg májusban a Péterfy Sándor Utcai Kórház koraszülött osztályán egy baktérium miatt. Két babán életmentő műtétet kellett végezni, egyiküknek a tüdeje károsodott, így a nyakánál kivezető nyílást kellett kialakítani a légzőszervrendszerén, másiknak pedig a bélrendszere, így neki a hasára került egy kivezetés, míg egy 900 grammal született, 16 napos koraszülött szervezete nem tudott megbirkózni a fertőzéssel, és meghalt. Az intézmény főigazgatója szerint valamennyi baba más intézményből került a Péterfybe, a fertőzés forrása nem a kórház. A feltételezések szerint a kórokozó a pelenkázón keresztül terjedt tovább.
A Semmelweis Egyetem (SE) mindkét női klinikájáról érkeztek koraszülöttek, hatan, köztük az a baba is, aki nem élte túl a fertőzést. Ott minden esetben folyamatos laborvizsgálatokat végeznek az újszülötteken, illetve az őket életben tartó berendezéseken. Az ÁNTSZ a haláleset hetében is vizsgálódott, mindent rendben találtak. Infektológiai szakemberek szerint elképzelhetetlen, hogy ilyen különösen legyengült szervezetű betegek osztályain ne végezzenek szűréseket a befektetés előtt, a kórház főigazgatója az MTI-nek úgy nyilatkozott: a jövőben minden, a kórházba bekerült újszülöttnél szűrővizsgálatot végeznek.
Az RTL Klub Híradójának Németh Irén, az Országos Tiszti Főorvosi Hivatal főosztályvezető-helyettese elmondta, ha egy hónappal ezelőtt is vettek volna vért minden gyermektől, esetleg megnézték volna a torok- vagy az orrváladékukat, kiderülhetett volna a baktériumfertőzés. Az ilyen vizsgálatokat korábban törvény írta elő, de ma már az egészségbiztosító sem fizeti. Ugyanez a baktériumtörzs állítólag tavaly 15 esetben fertőzött a koraszülött intenzív osztályokon, akkor nem halt bele senki.
Székely Tamás egészségügyi miniszter ezt cáfolja, ilyen paragrafusok sohasem voltak, s ma sincsenek. Székely Tamás szerint minden kórház rendelkezik úgynevezett higiénés szabályzattal, amelyben pontosan meghatározzák, milyen esetekben kell megvizsgálni, vannak-e baktériumok az adott osztályokon, kórtermekben, vagy nincsenek. Rendelkezés határozza meg a baktériummentesítés menetrendjét is, amelynek végső aktusa a zárófertőtlenítés. Ilyet a Péterfy Sándor Utcai Kórházban május 15-én és 25-én is végeztek. Az ÁNTSZ vizsgálata még tart, és egy-két hét múlva, a genetikai vizsgálatok végeztével derül ki, hogy melyik baba fertőzte meg a többit.