Késik a tavasszal megkötött támogatásvolumen-előszerződés véglegesítése az Országos Egészségbiztosítási Pénztárral.
A gyógyszercégek nem értik, miért késik a tavasszal megkötött támogatásvolumen-előszerződés véglegesítése az Országos Egészségbiztosítási Pénztárral bizonyos bél-, reumatológiai és bőrgyógyászati betegségek gyógyszereinek beszerzésére. A végleges szerződés július 1-jén lépett volna hatályba, amelyben négy évre szólóan - az orvosi szakma által meghatározott betegszámra - éves bontásban megállapították a várhatóan szükséges gyógyszermennyiség értékét a kidolgozott gyógyítási és a finanszírozási protokollok alapján – tájékoztat a Világgazdaság.
A támogatásvolumen-megállapodás szerint, ha a szerződésben rögzített mennyiségnél több gyógyszer fogyna, úgy a keretmegállapodás fölötti összeget teljes mértékben a cégeknek kell állni. Így nem érdekük a túlfogyasztás generálása. A gyártók és forgalmazók számításai alapján az említett három betegségcsoportban a fixált keretet mintegy 25 százalékkal lépnék túl, ez 1,6 milliárdos többletkiadást jelentene számukra, ám ugyanennyi megtakarítást hozna az OEP konyhájára. Mégis vállalnák, mert kiszámíthatóvá és tervezhetővé tenné a piaci részesedésüket.
Fekete Krisztina, a Chron-betegek egyesületének elnöke elmondta, a méltányossági kérelmezés miatt, amely túlzottan bürokratikus folyamat, lényegesen nő a betegek várakozási ideje, pedig krónikus, sok esetben éles fájdalmakkal járó betegségekről lévén szó, a gyors terápia nagyon fontos, a teljesítményvolumen-korláttal beszerzett innovatív készítményekhez a szakorvos javaslatára gyorsan és az áralku eredményeként többen juthatnának hozzá, s transzparens lenne a rendszer - tette hozzá.
Molnár Márk, az OEP gyógyszerügyi főosztályának vezetője a lapnak elmondta, az egészségbiztosító számára is előnyös az ilyen megállapodás, ezért is kötöttek előszerződést az említett betegségek terápiájára a cégekkel. Annak véglegesítése a pénzügyi és az egészségügyi tárca kompetenciája. Jelenleg közel hetvenet támogatásvolumen-szerződéssel vásárol a biztosító, az idén 64 milliárdot költenek erre.
Napokon belül megjelenik az a jogszabály, amelyben augusztustól újabb hat-tíz orvosság finanszírozása történik ily módon, ezek éves szinten hatmilliárd forintot jelentenek, köztük van a kissejtes tüdőrák, bizonyos leukémia kezelésére alkalmazott szerek. A szaktárca hamarosan tárgyal a bél-, a reumatológiai és a bőrgyógyászati készítmények támogatásvolumenbe vonásáról, erre várhatóan októberben kerül sor.