A tárcavezető már elkészített egy koncepciót, amelyet a héten terjeszt a kormány elé.
Várhatóan sürgősséggel tárgyalja a parlament a februárban elfogadott egészségbiztosítási törvény hatályon kívül helyezéséről szóló javaslatot. A pénteken benyújtott előterjesztés szerint visszaáll az elfogadás előtti állapot, és jogutód nélkül megszűnik a már létrehozott huszonkét egészségbiztosítási pénztár.
Székely Tamás új egészségügyi miniszter múlt hét végén jelentette be, hogy hatályon kívül helyezik az egészségbiztosítási pénztárakról szóló törvényt és új jogszabály megalkotásába kezdenek, amely előreláthatólag ősszel készül el. A törvényjavaslat benyújtásának indoklása szerint a jogszabályban leírt egészségbiztosítási modell olyan megoldásokat is tartalmaz, olyan eszközöket is szabályoz, amelyek politikai, társadalmi és szakmai megítélése, illetve fogadtatása messze nem egységes. A javaslat a már létrehozott huszonkét megyei egészségbiztosítási pénztár jogutód nélküli megszüntetését is tartalmazza. A tárcavezető már elkészített egy koncepciót, amelyet a héten terjeszt a kormány elé, és amelyről minden szakmai szervezettel egyeztetni akar.
Az egészségügyi miniszter szerint a biztosítási rendszerben hangsúlyosabban kell érvényesíteni a területi kiegyenlítést, ennek az elvnek a hozzáférésben, a struktúrában, valamint a források szétosztásában is meg kell jelennie. Az új egészségügyi miniszter szerint ki kell jelenteni, hogy a társadalombiztosításban csalók nem vehetnek részt.
Gilly Gyula egészségpolitikai szakértő szerint az új miniszter tervei előremutatóak, de azért érdemes óvatosnak lenni, mert Székely egyik hétvégi nyilatkozatában nem fogalmazott egyértelműen a több-biztosítós rendszerről. A megnyugtató megoldás csak az egységes és megerősített társadalombiztosítási rendszer lehet. Az új miniszter által körvonalazott koncepció egyébként alapjaiban véve megegyezik a Nemzeti Egészségügyi Kerekasztal által korábban elkészített tervezettel, ami szintén bizakodásra ad okot - mondta a szakember. Gilly szerint az ősszel esedékes népszavazás a pozitív változások ellenére sem vesztett jelentőségéből, hiszen egy sikeres referendum három évig biztosítaná, hogy ne lehessen üzleti alapú rendszert létrehozni.