Nyíregyháza életpálya-modellt kínál a fiatal orvosoknak.
A rezidensek úgy vélik, a paragrafusok röghöz kötik őket az orvosi diploma megszerzése utáni ötéves rezidensképzés idejére. Arról nem is beszélve, hogy további négy esztendőre szerződniük kell egy hazai egészségügyi intézményhez. Ha valaki úgy döntene, hogy felbontja a megállapodást és külföldre megy gyógyítani, az utolsó forintig vissza kell fizetnie az oktatás költségét. Az orvostanhallgatók tisztában vannak azzal, hogy a magyar egészségügy anyagi helyzete véges, ha a tisztes megélhetésük forog kockán.
Dr. Vancsó Ágnes, a nyíregyházi Oktató Kórház Nonprofit Zrt. ügyvezető igazgatója elmondta: a szabályozás eredeti célja az volt, hogy a szakorvosjelöltek ne menjenek külföldre dolgozni, maradjanak Magyarországon, és lehetőleg a hiányszakmákban helyezkedjenek el. Ezért ingyenes képzést, munkát és fizetést kapnak. A Megyei Egészségügyi Holding egy életpálya-modellt kínál a fiatal doktoroknak. A Jósa András Oktató Kórház, illetve a holding valamennyi tagintézményének rezidens és szakorvos képzését ellátják, miközben az orvostanhallgatónak lehetősége nyílik megismerni a megyei egészségügyet.
Az ügyvezető elmondta azt is, hogy pillanatnyilag harminchárom rezidenst képez a megyei kórház, ősztől harminc személy képzését szeretnék felvállalni. A finanszírozás is változott: megszűnt a központi bérkeret, immár a kórházaknak kell pályázniuk az állásokra, és a rezidensek bérét nekik kell kigazdálkodniuk. Pozitív változásként említette, hogy a hiányszakmákban dolgozó hallgatók plusz ötvenszázalékos bérkiegészítést kapnak a központi forrásból.
Egy rezidens havi fizetése nettó százhúszezer forint, évente nettó 1,5 millió forintjába kerül a munkáltatójának – tette hozzá az ügyvezető.
Dr. Szegedi János orvos-igazgató a Kelet-Magyarországnak elmondta, Magyarországon egy évtizede működik a rezidensi rendszer. A Jósa András kórház akkreditálva van rezidens és szakorvos képzésre. A holding – új szervezeti struktúrája révén – teljes körű képzést nyújt a jövő orvosainak.