A felnőtt lakosság több mint fele túlsúlyos vagy elhízott az EU-ban.
Ez derül ki az Európai Bizottság és a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) közös jelentéséből.
Az ezzel összefüggő problémák megoldását annyira fontosnak és sürgősnek tartja az unió végrehajtó testülete, hogy az európai fogyókúra részleteiről konferenciát is szerveztek Brüsszelben. Az a tény, hogy a kövérek aránya több mint duplájára nőtt az EU tagállamaiban az elmúlt húsz évben, hatással van az emberek egészségi állapotára, az ellátási rendszerre és az uniós gazdaság egészére is - indokolta a kezdeményezést John Dalli egészség- és fogyasztóvédelmi biztos.
Jelenleg hétből egy gyerek túlsúlyos vagy elhízott az unióban. A szakemberek ezért is tartják rendkívül fontosnak az egészségmegőrzést és a megelőzést, amelyet már gyerekkorban el kell kezdeni. A túlsúlyos vagy elhízott embereknél nagyobb az esély szív-, cukorbetegség, rák, érszűkület, asztma kialakulására, továbbá a rövidebb élettartamra és a hirtelen halálra.
Magyarország esetében a rák áldozatainak aránya a legnagyobbak közé tartozik (az EU-átlag 26 százalék), de hasonló gondokkal küzd a tagállamok közül Dánia, Lengyelország, Csehország, Szlovákia és Szlovénia.
Az OECD és az EU szakértői a tüdőrákot tartják a legveszedelmesebbnek, e téren a legmagasabb a halálozási mutató a dohányzó férfiak körében. Magyarországon több mint négy évvel tovább élhetnének az emberek, ha az egészségügyi ellátás és az erre szánt költségvetési pénz felhasználása hatékony volna, ráadásul így a bruttó hazai termék (GDP) csaknem két százaléka is megspórolható lenne. Ez már az OECD egy másik jelentéséből derül ki, amelyben a szervezet tagországainak 1997-2007-es teljesítményét és 2017-ig szóló kilátásait értékelték és hasonlították össze az egészségpolitikák és az egészségügyi ellátórendszerek hatékonysága terén.