• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Fokozódó generikus verseny

Lapszemle Forrás: Világgazdaság

A hazai gyógyszerfogyasztás láthatóan a generikus készítmények irányába tolódott el.

Sikerült elérni a kormányzatnak a gyógyszer-gazdaságossági törvénnyel az egyik célját: a hazai gyógyszerfogyasztás láthatóan a generikus készítmények irányába tolódott el – tájékoztat a Világgazdaság. Az elmúlt években általában 25 és 27 százalék között mozgott az utángyártott patikaszerek aránya a teljes hazai forgalmon belül, ez a szám tavaly meghaladta a 29 százalékot - derül ki a világ legnagyobb gyógyszeripari piackutató és tanácsadó vállalatának számító IMS Health hazai leánycégének adataiból.

Az innovatív gyógyszerek forgalma termelői áron közel tizedével, 288,65 milliárd forintra csökkent, a generikusok értékesítése négy százalékkal, 142,86 milliárdra nőtt. A kormányzatnak ugyanis a tavaly januárban életbe lépett gyógyszer-gazdaságossági törvénnyel nem titkolt szándéka volt az utángyártott, olcsóbb készítmények arányának növelése a hazai gyógyszerfogyasztásban, hiszen a gyógyszerkassza kiadásai ezzel is csökkenthetők. Éppen ezért a törvény több intézkedése is a generikus szerek versenyének fokozását célozta.

 Szerepet játszott emellett a generikus szerek forgalmának emelkedésében az úgynevezett fixesítés is, ennek értelmében a támogatás mértékét az azonos hatóanyagú gyógyszerek közül a legolcsóbb készítményre állapítják meg, és az ennél több mint 20 százalékkal drágábbak egyáltalán nem részesülhetnek dotációban.

Némileg megváltoztak a gyógyszergyártók közötti erőviszonyok is. Alapvetően két tendencia figyelhető meg. Egyrészt a kisebb piaci szereplők a fixesítés révén próbálták magyarországi pozíciójukat erősíteni a nagyobb bevezetett márkák kárára. Mindezt sikerrel tették, a piac tíz legnagyobb szereplőjéből ugyanis hétnek csökkent a piaci részesedése, így míg tavalyelőtt ezek a vállalatok a teljes forgalom közel 59 százalékát bonyolították le, tavaly már csak 56-ot. Komoly különbség volt a vezető cégek forgalmának alakulása között is. Míg az innovatív gyártók (mint például a Pfizer, a Roche vagy éppen az Astra-Zeneca) forgalma az átlagosnál jóval nagyobb mértékben zuhant, s így piaci részesedésük is számottevően csökkent, addig a generikusok - mint például a Teva - általában nagyobb részt szakítanak ki maguknak a piacból, mint 2006-ban.