• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Főleg szakrendelők között lehet verseny

Lapszemle Forrás: Népszava

A nagyobb városokban található szakrendelők között indulhat valódi verseny.

A Székely Tamás egészségügyi miniszter által kidolgozott új egészségbiztosítási reformkoncepciót várhatóan holnap tárgyalja a kormány. A tervezetben nagy hangsúlyt kapott, hogy teremtsék meg annak a lehetőségét, hogy az egészségbiztosító szabadabban kössön szerződéseket az egészségügyi szolgáltatókkal, azaz válogathasson a jobb ellátást nyújtó orvosok és intézetek között – tájékoztat a Népszava.

A háziorvosok és a kórházak között nem, legfeljebb a nagyobb városokban található szakrendelők között indulhat valódi verseny, ha a kormány terveinek megfelelően erősíti majd az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) szolgáltatásvásárló szerepét. Az OEP mozgásterét tágítani lehet, de a jelenlegi szabályozás szerint az egészségügyi szolgáltatók száma és elhelyezkedése adott, csak bizonyos körben jelenthet a mainál nagyobb szabadságot. Sinkó Eszter, az Egészségügyi Menedzserképző Központ munkatársa a lapnak elmondta elmondta: a háziorvosok között az OEP nem tud válogatni, hiszen az emberek maguk választják meg, hogy kihez akarnak tartozni, míg a kórházi kapacitások esetében nem nagyon vannak fölösleges szolgáltatások, a meglévő intézményeknek alternatívát állítani, magánkórházat létrehozni nagyon költséges dolog.

Sinkó Eszter szerint a járóbeteg-ellátás az egyetlen olyan terület, ahol az OEP esetleg válogathat a rendelők között, de itt is csak a nagyobb városokban van erre lehetőség, mert ott van elérhető többletkapacitás. A szakember úgy látja, hogy a szolgáltatásvásárló szerep megerősítéséhez az is hozzátartozik, hogy az OEP előre meghatározza, hogy mit vár el azoktól a szolgáltatóktól, amelyekkel együtt akar működni. Ezért számon kérheti tőlük a minőségi mutatóikat, például, hogy mennyit kell várakozni egy adott kezelésre.

A szolgáltatásvásárlás erősítésének nagy előnye Sinkó szerint a fentiek miatt inkább abban rejlik, hogy a ma rossz minőségben gyógyító szolgáltatók ellenőrizhetők lesznek, és ha nem teljesítenek bizonyos feltételeket, akkor eleshetnek az állami finanszírozástól, s így jobb teljesítményre lehet őket ösztökélni.