• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Forradalom a gyógyításban

Lapszemle Forrás: Világgazdaság

Fenntarthatatlanok a fejlett országok jelenlegi egészségbiztosítási rendszerei.

Az AT Kearney a nemrég közzétett jelentésében leszögezi, a népesség elöregedése, az orvosi technológia fejlődése és a növekvő elvárások miatt fenntarthatatlanok a fejlett országok jelenlegi egészségbiztosítási rendszerei. A tanácsadó cég szerint az állami és piaci elemeket kombináló drága, ugyanakkor egyenlőtlen amerikai modell ugyanúgy recseg-ropog, mint az adókból vagy járulékokból fenntartott szolidaritási alapú európai rendszerek.

Az Egyesült Államokban csak az egészségügyi kiadások 45 százalékát fedezik közpénzekből, a rendkívül magas fajlagos kiadások miatt rövidesen ez is elviselhetetlen szintet ér el. Európában egyértelműen a demográfiai trendek ássák meg az általános ellátórendszerek sírját, de hosszabb távon a feltörekvő országokat is eléri ez a végzet.

AT Kearney azt jósolja, hogy a világ minden állama főbb vonalaiban egyforma, korlátozott állami szerepvállalást tartalmazó ellátási modell felé mozdul majd el. A világszinten évente 4200 milliárd dollár forgalmú gyógyszer- és egészségügyi piac szempontjából egyre jelentősebbé váló fejlődő országokban ez az ellátásban részesülők körének szélesítését fogja jelenteni, a nyugati világban fájdalmas megszorításokra kell felkészíteni a lakosságot.

A szakértők szerint elkerülhetetlen lesz a kezelésekért fizetendő hozzájárulások általánossá tétele, illetve az, hogy a kormányok szigorúan korlátozzák a tb-n keresztül elérhető alapszolgáltatások körét. A védőoltások, a szűrővizsgálatok, a megelőző és az alapkezelések mellett csak a sürgősségi beavatkozások tartoznak majd ide, tehát azok az ellátások, amelyek költséghatékonyan javítják a páciensek életminőségét, és növelik az élettartamot.

Ennek jegyében egyre kevésbé lesznek hajlandók finanszírozni az időskori rákkezeléseket - mutat rá Jonathan Anscombe, az AT Kearney egészségügyi részlegének vezetője. A szolidaritási modelltől való elmozdulás jelei már Magyarországon is jelentkeznek. A járulékfizetési fegyelem erősödését és a biztosítottak önrészfizetésének bővülését hozta magával az egészségügy hazai reformjától eltelt két év. Az egészségügyi szolgáltatásokat biztosítotti jogviszonyhoz kötötték, és meghatározták az ellátási csomagokat.