Nem okoz osztatlan örömöt a tőzsdei gyógyszergyártók körében az Alkotmánybíróság (Ab) döntése.
Nem okoz osztatlan örömöt a tőzsdei gyógyszergyártók körében az Alkotmánybíróság (Ab) döntése, amellyel eltörölte ugyan az orvoslátogatók után fizetendő úgynevezett regisztrációs díjat, ám a gyártóknak nagyobb terhet jelentő, a gyógyszerár-támogatás arányában meghatározott visszafizetési kötelezettséget nem találta alkotmányellenesnek.
Beke Zsuzsa, a Richter pr-vezetője a Napi Gazdaságnak elmondta, titkon reménykedtek abban, hogy a gyógyszergyártókat nagyon hátrányosan érintő sávos befizetési kötelezettséget is eltörli a testület, ám ez nem következett be. Így hát nem tehetnek mást, örülnek a kisebb eredménynek, az orvoslátogatói regisztrációs díj eltörlésének, amely a Richternek tavaly 700 milliós, idén az első negyedévben pedig 167 millió forintos veszteséget jelentett. Ez a cég első negyedéves 10,5 milliárd forintos adózás előtti eredményének csak másfél százalékát tette ki, a belföldi árbevételre vetítve pedig 2,3 százalék volt.
Arányaiban jóval nagyobb hatása van az intézkedésnek az Egisre. Marosffy László, a társaság gazdasági vezérigazgató-helyettese mégsem tűnt boldognak, aminek oka, hogy az Alkotmánybíróság által helybenhagyott befizetési kötelezettség is jobban érinti társaságát és bízott az utóbbi intézkedés eltörlésében. Az Egis negyedévente mintegy 160 millió forintot fizet be orvoslátogatói után az államkasszába, ami az utóbbi negyedévek 2,5-3 milliárd forintos nyereségének 5-6 százaléka, az elmúlt negyedév belföldi árbevételének pedig 2,4 százaléka. Utoljára márciusban fizetett, 161 millió forintot, ám azt még értelmezniük kell, hogy a most folyó negyedév után be kell-e fizetni, illetve hogy visszamenőleges hatályú-e az Ab döntése - mondta lapunknak Marosffy.
Az alkotmánybírósági határozat szövegezése alapján a legvalószínűbb, hogy a licencdíj eltörlése nem visszamenőleges hatályú, csak a kihirdetés napjától érvényes - mondták lapunk által megkérdezett szakértők. Vagyis nem valószínű, hogy a 2007. január 16-a, a díj bevezetése óta eltelt csaknem másfél év alatt befizetett, illetve még fizetendő - az Egis esetében mintegy 950 millió forintos, a Richternél valamivel egymilliárd feletti - összeget visszakapják a gyógyszergyártók.