A jövőben csak készpénzért adna gyógyszert a kórházaknak két nagy forgalmazó.
A jövőben csak készpénzért adna gyógyszert a kórházaknak két olyan forgalmazó, amely szinte valamennyi hazai intézménynek szállít. Mindezt levélben jelezték a Magyar Kórházszövetségnek - nyilatkozta a Népszabadságnak Rácz Jenő, a szervezet elnöke. Az egyik cég szinte a teljes gyógyszerpalettát, a másik az infúziókat biztosítja a napi gyógyításhoz. A kiszállított infúziók árának már a negyven százalékával tartósan tartoznak az intézmények, a gyártó pedig lassan képtelenné válik a további folyamatos ellátás biztosítására.
Az elnök szerint komoly zavarokat okozhat a gyógyításban, ha a cégek beváltják fenyegetésüket. Szerinte egy ideig lehet ugyan a számlákkal zsonglőrködni, de az is biztos, hogy a helyzet fenntarthatatlan. Rácz azt mondta, a kórházszövetség haladéktalanul felveszi a kapcsolatot a tárcával, hogy valamilyen megoldást találjanak. Hozzátette: ez azért is nagyon sürgető, mert az év végéig a lejárt tartozások összege elérheti a 60 milliárd forintot.
- A Hungaropharma jó néhány kórháznak már most is csak előzetes pénzutalás után szállít árut - mondta Feller Antal, a cég vezérigazgatója, aki azt is hozzátette: a nagykereskedő készpénzért vásárol a gyártótól, viszont az ötszázalékos árrésükből nem engedhetik meg maguknak, hogy finanszírozzák a kórházakat. Jó ideje rugalmas, az eladósodás mértékéhez igazított fizetési rendszert alkalmaznak. Van olyan kórház, amelynek már csak akkor viszik az árut, ha a már meglévő adósságainak egy részét is átutalja, vagy a „vásárláskor" készpénzzel fizet. És van olyan is, amikor már az előre átutalt összegnek csak a 80 százalékáért szállítanak gyógyszert, a maradék 20 százalékot pedig az adósság csökkentésére fordítják.
A hazai kórházak már 10-12 milliárddal tartoznak csak a gyógyszerekért. Hasonló összeget próbál behajtani az intézményektől az Orvostechnikai Szövetség, melynek hatvan tagvállalata szállítja egyebek mellett a fertőtlenítőszereket, kötszereket, diagnosztikai eszközöket a napi gyógyításhoz. A szövetség közvetlenül Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkárhoz fordult ajánlattal. Eszerint, ha az állam még ebben az évben rendezi az egészségügyi intézmények tőketartozásainak 90 százalékát, jövő márciusig pedig a fennmaradó részt, lemondanak a késedelmi kamatokról. A tárca eddig nem reagált a megkeresésükre – tájékoztatott Tóth Zoltán, a szövetség főtitkára.