Felmérések szerint Európában aggasztó méreteket ölt a gyógyszerhamisítás.
Uniós szinten évi félmilliárd eurós adóbevétel-kiesést jelent a nemzeti költségvetések számára az illegális gyógyszer-kereskedelem. Nagyobb kárt okoznak a gyógyszerhamisítók és a hamis gyógyszerek forgalmazói azzal, hogy emberek életét veszélyeztetik, gyógyulásukat lassítják. Az illegális gyógyszer-kereskedelemről és a hamis gyógyszerekről sincsenek megbízható adatok, hogy közvetlenül vagy közvetve hány emberért felelősek. A szakemberek „gyilkos iparágnak" nevezik a gyógyszerhamisítást.
Számos típusa ismert a hamis gyógyszereknek. Egyes készítményekből kispórolják a hatóanyagot, vagy rosszabb adalékkal pótolják azt. Előfordult, hogy a jobb vagy a gyorsabb hatás érdekében a legális gyógyszerben alkalmazottnál nagyobb mennyiségű hatóanyagot kevertek egy tablettába. Foglaltak már le a hatóságok Európa-szerte olyan gyógyszerkészítményeket, amelyeket már rég kivontak a forgalomból, ám valakik, valahol titokban folytatták a gyártását. Máskor a lejárt szavatosságú gyógyszereket újracsomagolták. Nemritkán éppen a csomagolóanyagról derült ki, hogy mérgező anyagokat tartalmaz.
A szakemberek szerint csak a csomagolásuk alapján nehéz megkülönböztetni a legális és a hamis gyógyszereket. Egyes hamisítványok csomagolása szebb is, jobb is a valódiakénál. A leginkább az életmódgyógyszereket hamisítják: a különböző potencianövelőket, fogyasztószereket, a testépítők által használt tömegnövelőket, a doppingszereket. Az illegális gyógyszergyártás és kereskedelem a nemzetközi szervezetek becslése szerint évi 12-16 százalékkal bővül. Elsősorban a fejlődő országokban aggasztó a helyzet, egyes országokban a gyógyszerpiac 25-50 százaléka hamisítvány.
Térségünkbe a legtöbb gyógyszerhamisítvány 30-31 százaléka Indiából és az Egyesült Arab Emírségekből érkezik, Kína pedig 20 százalékos részesedéssel van jelen az illegális gyógyszerpiacon.
Becslések szerint a Magyarországon évente elfogyasztott gyógyszerek három-öt százaléka hamisítvány. Megelőzendő a hazai helyzet rosszabbra fordulását, az illetékes szervek hajtóvadászatot indítanak az illegális gyógyszerforgalmazás ellen. Kondorosi Ferenc, az Új rend és szabadság program kormánybiztosa szerint Magyarországon a legális kereskedelmi forgalomban még nem találtak hamis gyógyszert. A Hamisítás Elleni Nemzeti Testület szakértői ezért azonnali megelőző intézkedéseket sürgetnek. Elsősorban a gyártók, a forgalmazók és a hatóságok közti együttműködést erősítenék, másodsorban a gyógyszerek és gyógyszeralapanyagok kereskedelmének ellenőrzését szigorítanák.