• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Mindenképp bezárják az addiktológiai intézetet

Lapszemle Forrás: Népszabadság

Bejelentették, de aztán - időlegesen - elnapolták az Országos Addiktológiai Intézet bezárását a minisztercsere miatt.

Magyarországon legalább egymillió ember szenvedi az alkoholfogyasztás káros következményeit, de kevés segítséget kapnak – tájékoztat a Népszabadság. Bejelentették, de aztán - időlegesen - elnapolták az Országos Addiktológiai Intézet bezárását a minisztercsere miatt. Az addiktológusok abban az elfogadott alkoholpolitikai koncepcióban, amelyet évekkel ezelőtt készítettek azt írják, „az alkoholpolitikának intézményes bázissal kell rendelkeznie, amely gondoskodik arról, hogy az alkoholkérdést társadalmi ügyként felszínen tartsa, köréje társadalmi szervezeteket állítson, kapcsolatokat építsen és ápoljon, kutatásokat kezdeményezzen, monitorozó és értékelő feladatokat valósítson meg, centruma legyen az alkoholfogyasztással kapcsolatos terápiaformák és viselkedésváltoztató módszerek gyakorlatának". Erre a feladatra az Országos Addiktológiai Intézetet jelölték ki, amely most bizonytalan helyzetbe került.

Az egészségügyi tárca legfőbb indoka a felszámolás mellett viszont éppen az, hogy itt gyógyítómunka nem folyik. Szakemberek szerint már az intézet bezárásának bejelentése előtt drámai volt a helyzet, az ellátás finanszírozása ugyanis a korábbi töredékére csökkent, arra hivatkozva, hogy kevés a beteg a rendszerben. Kassai-Farkas Ákos, a területet szakfelügyelő főorvos elmondta, háttérintézmény és stratégia nélkül tovább romlik az addiktológia helyzete, pedig az alkoholizmus már most is népbetegség. Takách Gáspár, az intézet egykori főigazgatója, ma a Nyírő Gyula kórház főorvosa szerint az addiktológiai szakmát lényegében ellehetetlenítették, az intézet megszüntetése már a végső fázis.

Úgy látja, hogy a szakma által összeállított alkoholstratégia megvalósításának is az a legfőbb akadálya, hogy a gazdaság szereplői ellenérdekeltek. Az addiktológiával kapcsolatos eseményekkel az ombudsman is foglalkozott, s megállapította: „az addiktológia ügye országosan is a működésképtelenség szélére került, a fővárosban az alkohol- és drogbetegeket gondozó intézmények finanszírozása a felére csökkent". Szabó Máté a helyzet újragondolását, független szakmai testület létrehozását sürgette. Kökény Mihály, az Országgyűlés egészségügyi bizottságának elnöke azt mondja: kell az átfogó koncepció, de az addiktológiai intézet „egy önmagát túlélt struktúra". Magyarországon különösen sok tömény italt fogyasztunk - ez a legálisan forgalmazott alkohol tekintetében meghaladja az összfogyasztás 30 százalékát.