A közelmúltbeli tbc-s megbetegedés kapcsán jelenleg öt faddi felnőtt tartózkodik a szekszárdi kórház tüdőgyógyászati osztályán.
Zombori Gábor főorvos tájékoztatása szerint ötük közül hármat kezelnek, kettőt még nem, egyiküket hamarosan hazaengedik, mert betegsége vélhetően nem tbc. A három kezelt személy közül a már korábban kórházba került asszony köpetében tudták kimutatni a kórokozót mikroszkóppal, ami azt jelenti, hogy a mintában sok a tbc bacilus, a beteg erősen fertőz.
A másik két személy tüdőröntgenje alapján valószínűsíthetően fertőzött, de mikroszkóppal nem lehetett kimutatni náluk a bacilust. Az ő esetükben is baktériumtenyésztéssel lehet megállapítani, hogy pozitívak-e a tbc-re. Ez általában nyolc hétig tart, azaz mostantól még másfél hónap, mire beigazolódhat a betegség gyanúja.
Dr. Zombori Gábor elmondta, hogy a három kezelt személy tablettát szed, ami önmagában nem igényelne kórházi tartózkodást. Ám a tbc-s betegekkel gyakran előfordul, hogy ha nem éreznek tünetet, nem veszik be a gyógyszert. A kórházban viszont ezt ellenőrzik. Ezért célszerű minél hosszabb ideig benntartani őket.
A mosdósi tüdőkórházba két hete kilenc gyermeket vittek be Faddról, a beteg asszony környezetéből. Major Tamás, a kórház orvosa elmondta: a gyerekek jól vannak, nincs klinikai tünetük, nem fertőznek. Annak ellenére, hogy szinte biztosan találkozott a szervezetük a kórokozóval, mintáikban nem találtak baktériumot. Ennek ellenére három hónapos megfigyelés alatt kell tartani őket, mert ennyi idő alatt biztosan kiderül, hogy nem alakul-e ki náluk esetleg mégis a betegség. Még nem dőlt el, hogy ez idő alatt Mosdóson maradnak, vagy hazamennek. Mindenesetre ha hazaengedik őket, akkor kontrollra kell járniuk Szekszárdra.