Az eddigi felmérések alapján feltételezhető, hogy másfél évtizeden belül több mint háromezer orvos utánpótlására lesz szükség.
Az Országos Alapellátási Intézet munkatársainak vizsgálatából kiderült, hatvanévesnél idősebb a hazai háziorvosok egyharmada – tájékoztat a Magyar Nemzet. Az eddigi felmérések alapján feltételezhető, hogy másfél évtizeden belül több mint háromezer orvos utánpótlására lesz szükség. Az háziorvoshiány legfőbb oka az lehet, hogy a friss diplomás orvosok számára nem vonzó ez a terület: nem rejlik benne a szakmai előrelépés, a karrier lehetősége, rugalmatlan munkaidő-beosztással és alacsony keresettel jár.
A magyarországi helyzetből megállapítható, hogy a háziorvosi praxisok működése mindenütt a helyi önkormányzatok aktuális gazdasági helyzetétől függ. A háziorvos, aki munkavállalói szerződését az önkormányzattal köti meg, kiszolgáltatottja lesz az általában bizonytalan költségvetéssel bíró településnek.
Magyarországon jelenleg összesen 6801 alapellátó praxis van. Ebből 146 a betöltetlen felnőtt- és vegyes praxisok száma, amelyek közül 103 mondható krónikusan, vagyis legalább fél éve, illetve annál régebben üres praxisnak. Balogh Sándor, az Országos Alapellátási Intézet főigazgatója a lapnak elmondta, 56 praxis életképes és betölthető lenne, a többi pedig a néhány száz fős község, vagy az önkormányzat nem is akarja betölteni. A folyamat 1992-től indult, a helyzet fokozatosan romlik. Az európai tendenciákhoz hasonlóan kevés doktor, főként kevés háziorvos jelentkezik a pályára.
Kiemelte azt is, figyelembe kell venni, hogy az idős doktorok jelentős része ragaszkodik vállalkozásához, nehezen adja fel hivatását. Félnek, hogy mivel alacsony bért vettek fel, alacsony lesz a nyugdíjuk is. A nyugdíjba vonulásra pedig jelenleg nincs kényszerítő erő. A felmérésből kiderül, nemcsak itthon, hanem az egész kontinensen tapasztalható jelenség a háziorvosok létszámának csökkenése. Ezért a Háziorvosok Európai Uniója (UEMO) külön munkacsoportot szervezett az okok feltárására. A hazai helyzet javítása érdekében 2006-ban elindították a praxisprogramot. Ennek legfontosabb eleme a tartósan üres körzeteknek az Országos Alapellátási Intézeten keresztül történő ellátása. Ma már az országban 40 helyen működik ilyen praxis.