Ha nem lesz utánpótlás, végképp orvos nélkül maradhatnak a legkisebb települések.
- Tavaly meghirdettük a háziorvosi álláshelyünket, de egyetlen egy jelentkező sem volt – mondta Nagy János. Hodász polgármestere 6 éve szembesül azzal a ténnyel, hogy a 3500 lakosú, két háziorvosi körzettel rendelkező településen folyamatosan gond az orvoshiány. - A közeljövőben ismét meghirdetjük az álláshelyet, ám őszintén megmondom, szkeptikus vagyok. Nem látom annak az esélyét, hogy akár praxissal, akár közalkalmazottként saját, főállású háziorvosunk legyen - vázolja a nem túl biztató jövőt Nagy János. Jelenleg helyettesítéssel tudják megoldani a két körzetben az ellátást, a mátészalkai orvos délelőtt az egyik, délután pedig a másik körzetben rendel.
- Az ország több mint 6700 háziorvosi szolgálata közül 344 van a megyében, a nyilvántartás szerint jelenleg Hodászon és Pátyodon van szükség helyettesítésre. Úgy tűnik, az Országos Alapellátási Intézettel (OALI) együttműködve a korábbi hasonló problémával küzdő településeken sikerült orvosolni a problémát – közölte dr. Losonczy János, a Magyar Orvosi Kamara Szabolcs megye elnöke. Szerinte az igazi kihívást az utánpótlás jelenti, mert a tapasztalatok szerint míg a megyeszékhelyeken és a nagyobb városokban vannak háziorvos-gyakornokok, addig ez vidékről már nem mondható el. Sőt, akik megszerzik a szakvizsgát nem mennek kistelepülési körzetbe.
- A praxis vásárlás komoly, több millió forintos költséget jelentene, amit egy pályakezdő orvos képtelen kifizetni, hitelt pedig nem erre, hanem inkább az első saját otthonára vesz fel. És a közalkalmazotti bérezés sem vonzó egy fiatal számára - sorolja a lehetőségeket dr. Losonczy János és hozzáteszi: a még dolgozó háziorvosok csaknem fele lassan eléri vagy már túl is lépte a nyugdíjkorhatárt. Érthető, ha ők a munka helyett inkább a jól megérdemelt pihenést választanák, sokan mégis épp a betegeik miatt maradnak.