Az ágazatban a leggyengébb láncszemet a munkaerőhiány jelenti.
"Az egészségügyről készített legújabb helyzetelemzés jó, de hiba, hogy készítői az intézményrendszer átalakításától várják a gondok megoldását" - fogalmazta meg a Magyar Orvosi Kamara véleményét a Semmelweis-tervről Éger István elnök. Világgazdaság által november elején megrendezett az egészségügy megmentését célzó konferencián a Szócska Miklós által ismertetett programmal kapcsolatban Éger elmondta, hogy arra lenne szükség, hogy az ország gazdasági helyzetének ismeretében határozzák meg a prioritásokat, ütemezzék a feladatok megoldását, s rendeljenek hozzá forrásokat. Hozzátette, hogy a döntéshozó nem ébredt tudatára annak, hogy az ágazatban a leggyengébb láncszemet a munkaerőhiány jelenti és az orvosok, ápolók hiánya miatt a rendszer rosszabbul fog működni és a hibák is szaporodhatnak. Viszont az ismertetett koncepció ezzel kapcsolatban nem tartalmaz konkrét intézkedéseket.
Rácz Jenő, a Magyar Kórházszövetség elnöke, a Veszprém megyei kórház főigazgatója szerint is a jövő év legkritikusabb pontja a humánerőforrás-krízis, amely "hamarosan áttöri a fájdalomküszöböt". A szakdolgozói kamara felmérése alapján mintegy 4 000 szakdolgozó hiányzik és évente további 1 500 fő távozik az ellátórendszerből. Emiatt öt év múlva működésképtelenné válhat az ellátás.
A kórházszövetség egyetért a vitairatban megfogalmazott egészségügyi intézményrendszeri integrációval, az erőforrások koncentrációjával. Ám úgy tartják, a struktúraváltást csak a közigazgatás átalakításával szinkronban lehet elvégezni. Az életmentéshez elég a kórházaknak hamarosan átutalandó 27,5 milliárd többletforrás, s aki felelősséggel tervezi a jövő évet, túlélheti. Veszprém megye közgyűlése például hamarosan dönt intézményeinek szakmai integrációjáról - mondta Rácz Jenő.