Bíznak abban, hogy az év végi pluszpénzt nemcsak a közalkalmazottak kaphatják meg.
Több tíz milliárd forinttal lesz alacsonyabb az idén az Egészségbiztosítási Alap hiánya a tervezettnél. A „megmaradó" összeg egészét az egészségügyi dolgozók béremelésére fordítaná a legfontosabb ágazati tanácsadó testület, a szakmai kollégium menedzsment és egészség-gazdaságtan tagozat és tanács. Mint azt Sinkó Eszter egészségügyi közgazdász, a tagozat elnöke elmondta: azt javasolják a kormánynak, hogy az említett forrást az egészségügyi emberi erőforrások súlyos következményekkel fenyegető válsághelyzetének kezelésére használja. Javaslatuk a frontvonalban dolgozó egyes orvoscsoportok számára adagosán havi 100 ezer forint, a szakdolgozóknak pedig havi 50 ezer forint emelést jelentene.
Bélteczki János, a Magyar Orvosok Szövetségének elnöke úgy fogalmazott: pozitívan, gesztusként értékelik a döntést. Remélik ugyanakkor, hogy lesz folytatás is, mert az egyszeri juttatás nem pótolja az egészségügyi dolgozók átfogó élet-pályamodelljét és tisztességes bérezését. Bélteczki János bízik abban, hogy az év végi pluszpénzt nemcsak a közalkalmazottak kaphatják meg, hanem azok is, akik mondjuk gazdasági társasági formában működő egészségügyi intézményben látnak el közfeladatokat.
Balogh Zoltán, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara elnöke is gesztusértékűnek nevezte a pluszjuttatást. Mint mondta: első hallásra talán nem tűnik magasnak az összeg, de a mai bérszínvonal mellett lesznek olyanok, akiknek ez 13. havi fizetést jelent. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy olyan megoldást kell találni a bérszínvonal javítására, ami tartós és minden ágazati dolgozóra vonatkozik. Hozzátette: az egészségügyért felelős államtitkárság asztalán van az a javaslatuk, amely a legnehezebb, illetve a legveszélyesebb munkakörökben dolgozóknak járó, bruttó havi 20 ezer forintos munkahelyi pótlékot jövőre 100 százalékkal megemelné, s azt újabb munkakörökre - például a beteghordókra - is kiterjesztené.