• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Idén már kétszázan készek voltak utazni

Lapszemle Forrás: Népszava

Az orvoshiány a kórházaknak, a szakrendelőknek is gondot okoz, a háziorvoslásban pedig évek óta súlyos a helyzet.

A Népszava arról tájékoztat, hogy az Egészségügyi Minisztérium a laphoz eljuttatott adataiból kiderül, a harminc és negyven év közötti orvosok szeretnének külföldön dolgozni. A külföldi munkavállalás feltétele a jó hírnév igazolás megszerzése, ezt az elmúlt több mint három évben csaknem kétezren igényelték, kétszer annyi férfi, mint nő. Az orvoshiány a kórházaknak, a szakrendelőknek is gondot okoz, a háziorvoslásban pedig évek óta súlyos a helyzet. Ettől függetlenül azt nem tudni, hogy azok közül, akik a jó hírnév igazolás kiállítását kérik, hányan utaznak el, s azt sem, hogy milyen munkára; vannak, akik kiköltöznek és teljes állásban tevékenykednek, mások hét végi ügyeletet vállalnak például Ausztriában, de az itthoni ellátórendszerből sem esnek ki.

 Az orvosvándorlás első számú oka a pénz. Az Európai Unióban több mint tízszeres bért lehet kapni ugyanazért a munkáért, mint itthon, míg az említett hét végi ügyeletért 200-300 ezer forintot lehet hazavinni. A legkedveltebb célpontok között található évek óta Anglia, Németország, Ausztria, Svédország és Norvégia is. Az elvándorlás csak súlyosbítja az ellátórendszer minden szintjét sújtó létszámgondokat. Varga Ferenc, a Magyar Kórházszövetség elnöke a lapnak azt mondta: a jelenlegi intézményrendszert és a minimumfeltételeket figyelembe véve általános orvos- és szakorvoshiány jellemzi a kórházakat.

Szerinte javítana a helyzeten, bár igazi megoldást nem hozna, ha kevesebb intézmény működne, de akkor legalább a kevesebb szolgáltatónál több szakember dolgozna. Nagyok a területi aránytalanságok. Azokban a városokban, ahol egyetemek, klinikák működnek, kisebb a probléma, mint más vidéki kórházakban, szolgáltatóknál. Az ország keleti, délkeleti részén sokkal súlyosabb a szakemberhiány, mint a nyugati régióban. Varga Ferenc elmondta azt is, hogy míg 15-20 évvel ezelőtt elsősorban patológusokból, laborosokból és röntgenesekből volt kevés, ma a szülész-nőgyógyászok, belgyógyászok, ortopédusok és traumatológusok is hiányoznak az intézményekből.