• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Gyógyszerek a sarki fűszeresnél?

Gyógyszerpiac Forrás: Scrip

Svédországban árverseny várható, de a gyógyszeripar nem aggódik a forgalmazási szabályok tervezett lazítása miatt.

A svéd egészségügyi minisztérium kezdeményezi, hogy a közeljövőben a patikák mellett más kiskereskedelmi egységekben is árusíthassanak vény nélküli (OTC) gyógyszereket. Ekképpen a betegek könnyebben, és az árverseny következtében olcsóbban juthatnak hozzájuk, miközben a biztonságosság és a megfelelő használat elve sem sérül. A vény nélküli gyógyszerek forgalmazási szabályait lazító indítvány a patikai monopólium megszűntetését célzó minisztériumi koncepció - illetve terv - része.

Svédországban patikán kívül jelenleg gyógynövény-alapú, és nikotin-pótló termékek árusíthatók, a tárca azonban zöld fényt szeretne adni más vény nélküli szereknek is – amennyiben ezek megfelelnek bizonyos kritériumoknak. A legfontosabb ilyen, hogy az egész európai gazdasági övezetben vény nélkül és patikai forgalmon kívül is árusítsák őket.

Nem mellékes elvárás, hogy a liberalizált hozzáférésű szerek vásárlásához ne kelljen orvosi javallat, és használatuk hosszú távon is csak ritka esetekben járjon mellékhatásokkal. Utóvégre pedig: egy-egy csomagolásban nem szabad „túl sok" gyógyszernek lennie – hogy ezzel is csökkenjen a túladagolás veszélye.

Mivel a koncepció szerint a vény nélküli termékek széles körül kiskereskedelmi forgalmazása a minisztérium szerint a fogyasztók rövid távú önterápiás igényeit szolgálná, az új rendszer sem tenné szükségessé, hogy a boltok gyógyszerészeti ismeretekkel rendelkező szakszemélyzetet képeztessenek ki. Olyan üzletek azonban, amelyek kizárólag alkoholos italok árusításával foglalkoznak, nem folyamodhatnának OTC-gyógyszerárusítási engedélyért.

A Lif, a svéd gyógyszeripar szervezet üdvözölte a javaslatot, mondván: legfőbb ideje, hogy a svédek könnyebben jussanak a szükséges gyógyszerekhez.

Ugyanakkor a szövetség elnöke, Richard Bergström kezdeményezte, hogy a nem-gyógyszertári kiskereskedelem üzleteiben csak tizennyolcadik évüket betöltött személyek vásárolhassanak vény nélküli készítményeket. Mezőgazdasági vidékeken, mondta Bergström, nincs szükség efféle korlátozásra, mert ott a boltokban úgynevezett gyógyszerterjesztők árusítják ezt a fajta árut – a javasolt csomagméretek pedig 18 évesnél ifjabb vásárlók esetében is megfelelő biztonságot nyújtanak.

A Lif azon véleményének is hangot adott, hogy illogikus volna, ha az új rendszerben megszűntetnének bizonyos, kizárólag az öngyógyszerezést kiszolgáló gyógyszertárakat. Ha egyszer az OTC-k olyan boltokban is kaphatóak lesznek, ahol a személyzet semmiféle szakirányú ismerettel nem rendelkezik, miért is ne lehetne hozzájuk jutni olyan speciális üzletekben, ahol az alkalmazottaknak van gyógyszerészeti képesítésük? – tette fel a kérdést a szervezet elnöke.

Az új reguláció a minisztérium várakozásai szerint a jövő év áprilisában lépne életbe.